Sú radi, že nedostali väčšiu. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Miroslava Stanislavová, energetická koncepcia mesta, ktorá podľa PMÚ zvýhodnila troch dodávateľov tepla na úkor ostatných, je z roku 1998, teda z čias, keď v meste vládlo ĽS-HZDS a exprimátor Ľuboš Lackovič.
Po posledných voľbách mestské zastupiteľstvo aj post primátora obsadil Smer-SD. "Nové vedenie mesta zdedilo tento problém po predchádzajúcom vedení a hrozila zaň pokuta dva milióny korún. Mestské zastupiteľstvo na konci augusta schválilo návrh Všeobecne záväzného nariadenia o rozvoji mesta Považská Bystrica v tepelnej energetike a Koncepciu rozvoja tepelného hospodárstva mesta Považská Bystrica. Týmto zaniká energetická koncepcia, vypracovaná v roku 1998. Mnohé rokovania medzi predstaviteľmi mesta a Protimonopolným úradom a schválenie koncepcie a VZN vyústilo k tomu, že mestu bola udelená pokuta v najnižších možných intenciách," uviedla Stanislavová.
Exprimátor Lackovič považuje rozhodnutie PMÚ za zaujaté a nekompetentné. Myslí si, že mesto by bolo v právnom pokračovaní sporu úspešné. "PMÚ sa nemá čo starať do toho, či sa odborne preferujú centrálne zdroje tepla, ale či bola obmedzená hospodárska súťaž," hovorí Lackovič. Podľa jeho slov v meste sú traja veľkí výrobcovia tepla a ďalší už neexistujú. "Nie je tu monopol," povedal Lackovič. Domnieva sa, že za rozhodnutím mesta neodvolať sa voči pokute je snaha zakryť vlastné kriminálne sklony odpútaním pozornosti na jeho osobu.
"Na základe vtedy platného VZN o tepelnej energetike bola vytvorená umelá administratívna bariéra pre vstup iných subjektov na trh. Do drvivej väčšiny domácností a iných objektov dodávala teplo firma POV BYT, s. r. o a veľmi malé zastúpenie tu mali firmy OSBD a Tepláreň," tvrdí hovorkyňa mesta Stanislavová.
Podľa Protimonopolného úradu mesto Považská Bystrica zvýhodnilo troch dodávateľov tepla, keď sa odvolalo na všeobecne záväzné nariadenie a odmietalo všetky žiadosti o vydanie stavebného povolenia na výstavbu nových malých zdrojov tepla. "Subjektom, ktoré teplo na území mesta ešte len začínajú odoberať, nedávalo mesto inú možnosť ako napojiť sa na existujúci systém centrálneho zásobovania teplom. Mesto teda vytvorilo svojím konaním umelú administratívnu bariéru vstupu na trh," informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Alexandra Bernáthová. Odberatelia tepla v Považskej Bystrici nemajú možnosť slobodne si vybrať svojho dodávateľa a sú nútení odoberať teplo zo systému centrálneho zásobovania bez ohľadu na jeho cenu a kvalitu. Dodávatelia tepla nemusia o zákazníka súťažiť, nemusia sa snažiť zlepšovať svoje služby a ich kvalitu. Táto situácia umožňuje spoločnostiam dodávajúcim teplo do systému centrálneho zásobovania teplom dlhodobo sa udržať na trhu bez ohľadu na efektívnosť poskytovaných služieb, pretože súťaž na trhu je obmedzená, uviedlo PMÚ v odôvodnení udelenia pokuty.