Bratislava. Ústav pamäti národa (ÚPN) zverejnil na internete ďalšie registračné protokoly bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ide o záznamy centrálnych útvarov kontrarozviedky pre boj proti vonkajšiemu a vnútornému nepriateľovi v rokoch 1969 – 1989. Zachované zväzky z týchto registrov sa nachádzajú v Českej republike. Informuje o tom internetová stránka ÚPN.
Registračné protokoly centrálnych útvarov kontrarozviedky v rokoch 1969 – 1989 majú 45 kníh a obsahujú viac ako 38-tisíc záznamov o objektoch záujmu ŠtB. Súčasťou každého záznamu je obdobie a kategória ich evidencie. Tieto údaje sú podľa ÚPN veľmi dôležitou informáciou pri posudzovaní vtedajšej situácie.
Na zozname Banáš aj Duka-Zólyomi
Z protokolov vyplýva, že kontrarozviedka sledovala nielen množstvo československých občanov a úradov, ale aj cudzincov a zahraničných diplomatov. Napríklad v 80. rokoch pravdepodobne preverovala aj Judith Macgregorovú, neskoršiu britskú veľvyslankyňu na Slovensku v rokoch 2005-2007.
Protokoly obsahujú aj meno bývalého poslanca parlamentu a niekdajšieho pracovníka tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí ČSSR Jozefa Banáša. Podľa záznamov ho kontrarozviedka evidovala ako agenta, Banáš však v minulosti svoju spoluprácu s ŠtB odmietol. Okrem toho sa v záznamoch objavili aj mená ďalších verejných osôb, o ktorých údajnej spolupráci s ŠtB sa už písalo - napríklad poslanca Európskeho parlamentu za Stranu maďarskej koalície Árpáda Duku-Zólyomiho, alebo prorektora košickej Technickej univerzity Juraja Sinaya.
Boj s protištátnymi živlami
Správa kontrarozviedky (II. Správa ZNB) podľa informácií ÚPN v danom období zodpovedala za plnenie úloh v oblasti odhaľovania a dokumentácie trestnej činnosti rozviedok a protištátnej trestnej činnosti zvyšku vnútorných nepriateľov, v oblasti ochrany skutočností tvoriacich štátne, hospodárske a služobné tajomstvo, boja proti ideologickej diverzii a organizácie preventívnej činnosti.
Riadila a organizovala agentúrno-operatívnu prácu na príslušných odboroch krajských správ ŠtB vo vymedzených problematikách, pri operatívnom rozpracovaní a dokumentácii závažných prípadov protištátnej činnosti a prípadov zasahujúcich do viacerých krajov.
Jej úlohou bolo tiež spolupracovať s Hlavnou správou rozviedky MV (I. správa ZNB) v agentúrno-operatívnej oblasti so zámerom prenikať do operačného priestoru nepriateľa, najmä na území NSR, Rakúska a západného Berlína, s povinnosťou rešpektovať záujmy a zodpovednosť I. správy za prácu v zahraničí. Viedla tiež centrálnu evidenciu výskytu protištátnych tlačovín na území republiky, organizovala pátranie po osobách, ktoré sa zaoberali zhotovovaním a rozširovaním týchto dokumentov a viedla ich evidenciu. Sústreďovala a analyzovala tiež informácie o zameraní, záujmoch, metódach a prostriedkoch vonkajšieho a vnútorného nepriateľa po jednotlivých problematikách získaných z vlastnej práce, o účinnosti vlastných metód a taktiky agentúrno-operatívnej práce i o výsledkoch práce na zverenom úseku, uvádza internetová stránka ÚPN.