Banská Bystrica. Z ich výpovedí na dnešnom pojednávaní Krajského súdu v Banskej Bystrici nebolo jasné, kto nebohému Sendreiovi spôsobil po zatknutí smrteľné poranenia. Obžaloba viní zo zabitia siedmich policajtov, tí vinu popierajú.
Na súde dnes vypovedali policajti, ktorí sa v roku 2001 zúčastnili na záťahu proti Sendreiovi a jeho synom. Obhajoba sa snaží dokázať, že nebohý bol ťažko zranený už počas zatýkania, po tom čo mal konflikt so starostom Magnezitoviec. Zadržaných Rómov však previezli na ošetrenie do nemocnice, kde vážnejšie zranenia lekár nezistil.
"Neviem sa vyjadriť k spôsobu ošetrenia," povedal Jozef Kilík, ktorý Sendreia do nemocnice sprevádzal. Rómov zadržali aj preto, že boli údajne opití. Dychovú skúšku však policajti podľa svedkov nevykonali. Ďalší policajt Pavel Mečiar sa nevedel presne rozpamätať, kto povedal, že sú zadržaní pod vplyvom alkoholu. To, že sa mu Sendrei v noci snažil niečo nezrozumiteľne povedať, považoval za dôkaz jeho opitosti.
Incident, na ktorého konci bola smrť Karola Sendreia, sa začal popoludní 5. júla 2001 v Magnezitovciach na dvore bývalého starostu Andreja H. po tom, ako tam prišiel Sendrei, aby si vyjasnil predchádzajúci zákrok starostovho syna a vtedy policajta na jeho syna Petra. Neskôr k jeho domu mali prísť aj traja Sendreiovi synovia, ktorí boli agresívni, preto domáci privolali policajtov. Tí ich, okrem jedného, ktorý ušiel, aj za pomoci starostu a jeho syna spacifikovali. Potom ich previezli do Jelšavy, kde ich údajne bili a kopali do nich. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti a kde Sendrei starší zomrel. Jeho synovia tvrdia, že tam jeden z policajtov poskákal po hrudníku ich otca, ktorý ležal na podlahe a ten krátko na to zomrel.
Okrem siedmich policajtov a bývalého starostu Magnezitoviec obžaloval prokurátor aj troch Rómov zadržaných spolu so Sendreiom. Všetci sa údajne vyhrážali policajtom a starostovi smrťou.
Krajský súd už prípad riešil od roku 2003, vrátil ho však polícii na došetrenie. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil a v roku 2004 nariadil krajskému súdu, aby začal pojednávanie.
Smrť Róma vyvolala kritiku medzinárodných organizácií, ktoré polícii vytýkali rasizmus. Rasový motív skutku sa však podľa vyšetrovateľov nepodarilo preukázať. Po vyšetrovaní úrady sprísnili kritériá pre prijímania ľudí do polície. Pojednávanie bude pokračovať až do konca týždňa.