BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Množstvom protifajčiarskych aktivít cielených najmä na mladých ľudí bude žiť Slovensko od 1. do 5. októbra počas Týždňa proti rakovine. "Tvárou tohtoročnej kampane Ligy proti rakovine (LPR) je filmový anti-hrdina, najmasovejší vrah v dejinách ľudstva Nicco Teen," povedala na dnešnej tlačovej konferencii prezidentka LPR Eva Siracká. Postavička Nicco Teen nadväzuje na úspešnú kampaň agentúry Soria & Gray s názvom Pasívne fajčenie, kde sa ľudia zoznámili so smutným osudom Colombovej manželky či Siedmich statočných. Negatívny hrdina sa nebude na verejnosť pozerať len z billboardov, reklamných plôch v dopravných prostriedkoch, nálepiek či letákov. Po prvý raz bude súčasťou kampane Ligy proti rakovine trajler. "Tridsaťsekundový spot je koncipovaný ako kampaň na premiéru hollywoodskeho filmu s podtitulom najhorší príbeh všetkých čias. Je to nová forma, možno pre neziskové organizácie netradičná, ale hľadáme stále nové možnosti, ako sa dostať k najohrozenejšej skupine, teda mládeži," uviedla výkonná riaditeľka LPR Eva Kováčová. V stovke slovenských kín premietnu trajler pred plánovanou projekciou počas nasledujúcich troch týždňov.
Týždeň zameraný na informovanosť a prevenciu verejnosti vyvrcholí v piatok 5. októbra od 15:00 Dňom jabĺk. V štrnástich mestách Slovenska budú stredoškoláci zo 60 škôl, ktorí navštevujú predmet onkologická výchova, rozdávať okoloidúcim na námestiach a pri obchodných centrách jabĺčka. Fajčiari ho získajú výmenou za cigaretu. "Mnoho ľudí si tento deň mýli s verejnou zbierkou. Počas Dňa jabĺk však peniažky nevyberáme, ale ľuďom chceme niečo ponúknuť - dobrovoľníci s mobilbordami im rozdávajú aj informačné materiály, nálepky alebo záložky s informáciami, čo sa stane, keď prestanete fajčiť," spresnila Kováčová. Tento rok si Slováci pochutnajú na piatich tonách chemicky neošetrovaných jabĺk.
Týždeň proti rakovine každoročne vyhlasujú medzinárodné organizácie ECL - Európska asociácia líg proti rakovine a UICC - Medzinárodná únia proti rakovine. Ich cieľom je bojovať najmä proti fajčeniu, pretože len v roku 2005 tabak usmrtil viac než päť miliónov ľudí, z toho 1,5 milióna zomrelo na rakovinu. Ak neklesne počet fajčiarov, očakáva sa, že v roku 2030 si tabak vyžiada životy 8,3 milióna ľudí, z toho až 2,2 milióna zomrie na rakovinu. Podľa prieskumu Národného monitorovacieho centra pre drogy pri Úrade vlády SR súčasná mládež získava prvú skúsenosť s fajčením priskoro. Vo veku 10 rokov už cigaretu ochutnal každý štvrtý chlapec a Slovensko má v tomto smere najalarmujúcejšie výsledky spomedzi krajín V4. "Zaujímavá je správa z prieskumu v Kežmarskom okrese z rokov 2004-2005, kde sa zistilo, že prvý kontakt s cigaretou mali niektoré deti už v piatich rokoch," upozorňuje Siracká.