Bratislava 25. septembra (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška považuje poslaneckú imunitu za nepotrebnú a je za jej zrušenie. Uviedol to dnes počas konferencie o poslaneckej imunite v historickej budove Slovenskej národnej rady na Župnom námestí v Bratislave.
Jeho koaličný kolega a predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si, naopak, myslí, že poslanecká imunita predstavuje fundament parlamentarizmu a je od neho neoddeliteľná. Na strane Mečiara stojí i jeho kolegyňa Katarína Tóthová, ktorá považuje imunitu za nutnú. Význam nedotknuteľnosti poslanca vidí najmä v oblasti kontrolnej funkcie parlamentu. Poslanec podľa nej nesmie mať obavy, že ho budú stíhať za obvinenia, ktoré sa ukážu ako nepravdivé.
Priestupková imunita je podľa Tóthovej zbytočná a "jednoznačne by sa jej vzdala". Nedovolila by len trestať poslancov za dopravné priestupky v deň rokovania parlamentu, aby nikto poslancovi nemohol zabrániť dostaviť sa na zasadnutie.
Súčasný rozsah poslaneckej imunity podľa ústavného právnika Jána Drgonca nie je široký. "Ústavná úprava imunity, ktorá je skutočnosťou, ktorá nie je fámou, je celkom iná ako to, čo sa šíri médiami a to, čo šíri časť poslancov Národnej rady. Vytvoriť zdanie o tom, že imunita je široká a poskytuje nejaké privilégiá, je úžasne výhodné, ale je to zavádzanie," objasnil. Priestupkovú imunitu, tak ako bola schválená v roku 2006, považuje však Drgonec za faux-pas, ktoré je potrebné odstrániť.