POPRAD 25. septembra (SITA) – Podtatranskí hubári pravdepodobne budú mať hubovicu. To jediné sa totiž dá urobiť z hríba smrekového, ktorý našiel jeden z popradských hubárov pod Sliezskym domom vo Vysokých Tatrách vrastený v pollitrovej fľaši. „Niekto zahodil fľašu, podhubie sa natiahlo do hrdla a hríb narástol vo fľaši. Má tenkú nôžku a malý klobúk, lebo sa nemohol rozvinúť, lebo mal málo miesta,“ priblížil raritu člen Podtatranského mykologického klubu v Poprade Juraj Kočan. Hríb vo fľaši, ako aj ďalšie úlovky si môžu pozrieť návštevníci na výstave húb od dnes do štvrtka v Podtatranskom múzeu v Poprade
Podľa J. Kočana tohtoročná sezóna hubárom veľmi priala. Leto bolo síce zo začiatku veľmi suché, ale čakať sa oplatilo. Koncom augusta a začiatkom septembra hubári chytali podľa Kočana v lese amok. „To bolo hríbov a hríbov, a pritom boli pekné a neboli červivé, takže sme spokojní,“ zhodnotil tohtoročnú hubársku sezónu J. Kočan. Ako dodal, napriek veľkému množstvu hubárov sa nemusíme obávať, že raz nebude čo zbierať. Huby sa dajú zničiť jedine postrekmi alebo kyslými dažďami, ktoré zničia podhubie. Aj napriek veľkému množstvu hubárov je húb viac ako v minulosti. Pravdepodobne to súvisí so zlepšením životného prostredia. „Kedysi vôbec nerástli kuriatka a teraz sa už objavili. To ovzdušie sa asi vyčistilo,“ doplnil J. Kočan.
Najznámejšou hubárskou oblasťou v podtatranskom regióne sú Važecké lúky. Tam chodia na huby nielen Liptáci a Spišiaci, ale aj hubári z Oravy, Prešova, Košíc, či dokonca z Českej republiky. K ďalším hubárskym lokalitám patria Liptovská Teplička, Šuňava, Vikartovce, Vernár, Spišská Belá, Kežmarok. Množstvo a druh húb závisí od lesa ako aj od dostatku vlahy a tepla. Hubárska sezóna sa s príchodom mrazov pomaly končí. Na výstave v Podtatranskom múzeu prezentujú hubári huby, ktoré sa zbierajú v širšom okolí Popradu. Počas celej výstavy budú prítomní členovia mykologického klubu, ktorí záujemcom poradia.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.