V programe 61. schôdze vlády je okrem iného novela zákona o zdravotnom poistení, návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo a zmena zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi.
VIDEO: Príchod vlády do Tisovca
Slovenskú vládu čakali pri dnešnom výjazdovom zasadnutí v Tisovci pred mestským úradom stavebné stroje. Vedenie miestneho podniku CSM Tisovec tak chcelo ministrom pripomenúť, že podporu pri podnikaní si zaslúžia nielen zahraniční investori, ale aj domáce firmy.
"Robíme pre veľké firmy, ale k tomu je treba použiť najnovšie technológie. A o to nám ide, aby sme nejakú pomoc dostali," povedal novinárom šéf CSM Tisovec František Alberty.
Rozruch vzbudil aj poslanec za opozičnú Stranu maďarskej koalície (SMK) Zsolt Simon, ktorý chcel premiérovi Robertovi Ficovi odovzdať petíciu proti spoplatneniu niekoľkých kilometrov pri Tornali a Ožďanoch. Ľudia si totiž musia pre niekoľko kilometrov zatiaľ dvojprúdovej cesty kúpiť diaľničnú nálepku, alebo chodiť obchádzkami. Petíciu s vyše 11.300 podpismi však od Simona nemal kto prevziať.
Okrem Simona a niekoľkých strojov očakávalo na námestí vládnych ministrov niekoľko desiatok ľudí. Obyvatelia rázovitého podhorského mestečka však v súvislosti s výjazdovým zasadnutím vlády nemali veľké očakávania. "Mohli by niečo urobiť s cestami a nezamestnanosťou," povedal ČTK asi tridsaťročný Peter. Podobné starosti trápili aj skupinku žien stojacich pred mestským úradom. S premiérom ani k ministrami sa však ľudia pred zasadnutím vlády nestretli.
Samotný štvortisícový Tisovec nemá pritom podľa primátora Petra Mináča s nezamestnanosťou až také vážne problémy ako zvyšok rimavskosobotského okresu. Bez práce je tu momentálne okolo desať percent práceschopných ľudí, zatiaľ čo v celom okrese je to 28 percent.
Obyvatelia očakávajú od vlády najmä zníženie vysokej nezamestnanosti
Predovšetkým zlepšenie sociálnej situácie, najmä zníženie stále vysokej nezamestnanosti očakávajú obyvatelia Tisovca od dnešného výjazdového zasadania vlády SR. "Toto je hladová dolina, od Brezna po Rimavskú Sobotu, ľudia by mali dostať viac práce," povedal TASR dôchodca Július Fábry. "Keď aj prácu získajú, je to väčšinou za minimálnu mzdu. Mladí ľudia preto odtiaľto odchádzajú do Anglicka a Írska," dodal.
"Je tu veľká nezamestnanosť, ale veľa si od tejto návštevy nesľubujem," uviedol skepticky pred vchodom na mestský úrad nezamestnaný Ján. Na predstaviteľov vlády sa prišiel pozrieť "viac-menej zo zvedavosti".
Asi stovka obyvateľov mesta prišla pred tisovský úrad najmä preto, aby uvideli členov vlády. Toľko popredných predstaviteľov štátu totiž Tisovec v novodobej histórii nezažil. "Táto vláda nám veľmi pomohla. My sme už starí, chorí, nemusíme platiť, keď ideme k lekárovi, do nemocnice, lieky tiež znížili. Tak si zaslúžia, aby sme im aj takto prišli poďakovať," povedala TASR asi 70-ročná pani a jej rovnako stará priateľka.
Výjazdovému rokovaniu vlády v zasadačke mestského úradu, ktoré sa začalo o 10. hodine, predchádzalo stretnutie premiéra Roberta Fica s vybranými predstaviteľmi samosprávy Rimavskosobotského okresu. Na programe je novela zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, návrh zákona, ktorý upravuje primárny zdroj financovania verejnoprávnych médií - Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, ako aj novela zákona o zdravotnom poistení, schválením ktorej nebudú musieť určité skupiny osôb od budúceho roka podávať ročné zúčtovanie poistného.
Zasadnutie budú zároveň sprevádzať výjazdy ministrov, počas ktorých sa oboznámia s regionálnymi problémami a prediskutujú s predstaviteľmi samosprávy možnosti ich riešenia.
Autor: zh

Beata
Balogová
