Bratislava 26. septembra (TASR) - Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied (ÚI SAV) sa už viac rokov zaoberá otázkami gridových technológií, ktoré umožňujú vysokovýkonné počítanie. Zapojil sa aj do tvorby národných gridových iniciatív Európskej únie a má poverenie od ministra školstva SR koordinovať vznik Slovenskej gridovej iniciatívy za účelom jej integrovania s národnými gridovými iniciatívami EÚ. Cieľom týchto iniciatív je budovanie elektronickej vedy v krajinách únie, informovala Ing. Jolana Sebestyenová, PhD. z ÚI SAV.
Ústav pripravuje v tejto súvislosti projekt financovaný zo štrukturálnych fondov, do ktorého sa zapoja slovenské univerzity, výskumné inštitúcie a iné organizácie. Tento infraštruktúrny projekt podajú v budúcom roku a jeho súčasťou bude napríklad aplikácia elektroniky v lesnom hospodárstve.
ÚI SAV v spolupráci s medzinárodným konzorciom EGEE (Enabling Grids for E-sciencE - sprístupnenie gridu pre elektronickú vedu) pripravil v uplynulých dňoch v Bratislave Informačný deň pre elektronické zdravotníctvo. Odborníci z mnohých európskych krajín na podujatí prezentovali možnosti využitia moderných výpočtových gridových technológií v oblasti medicíny, farmaceutického priemyslu a iných príbuzných oblastiach.
K významným výsledkom ÚI SAV v oblasti gridov patrí napríklad predpovedanie povodní na základe meteorologickej, hydrologickej a hydraulickej simulácie, projekty gridového počítania so zameraním na rozvoj infraštruktúry, ako aj na rozvoj nových metód a algoritmov pre znalostný manažment v prostredí gridov. Ústav sa nedávno podieľal aj na rýchlom vyhľadaní zlúčenín schopných blokovať činnosť jedného z enzýmov na povrchu chrípkového vírusu vtáčej chrípky H5N1. Laboratóriá v Ázii a Európe totiž analyzovali až 300-tisíc možných zložiek liekov proti tomuto vírusu pomocou gridových technológií umožňujúcich vysokovýkonné počítanie, uviedla Sebestyénová.
Gridové technológie umožňujú prístup k výpočtovým a pamäťovým prostriedkom priestorovo distribuovaným po celom svete. Grid je vlastne globálna sieť počítačov reprezentujúcich jedno obrovské počítačové prostredie, ktoré poskytuje bezpečné, vysoko výkonné metódy na prístup k vzdialeným prostriedkom a umožňuje rôznym skupinám, inštitúciám a jednotlivcom tieto prostriedky spoločne používať.
Do gridovej infraštuktúry EÚ je v súčasnosti zapojených päť sídiel zo Slovenska. Ústav informatiky SAV poskytuje 64 centrálnych procesorových jednotiek (CPU) do niekoľkých gridových infraštruktúr. Stoosemdesiat zúčastnených sídiel zo 41 krajín s viac ako 20 000 CPU je organizovaných v 12 federáciách. Stredoeurópsku federáciu tvoria Slovensko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko.