SME

Školstvo vraj potrebuje ďalších 22 miliárd

Školstvo a veda by potrebovali o 22 miliárd korún viac, než je v návrhu štátneho rozpočtu, myslia si školskí odborári.

Na snímke vpravo predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan, vľavo prezident rektorskej komisie a rektor UK v Bratislave František GahérNa snímke vpravo predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan, vľavo prezident rektorskej komisie a rektor UK v Bratislave František Gahér (Zdroj: TASR - Pavel Neubauer)

Bratislava. Školstvo a veda by potrebovali budúci rok o 22 miliárd korún viac, než je v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2008, myslia si to predstavitelia školstva.

Ako na dnešnej tlačovej besede povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Ján Gašperan, sú realisti a vláda by mala preto pridať aspoň päť miliárd, aby splnila záväzky z programového vyhlásenia vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Z návrhu rozpočtu je zrejmé, že nominálne výdavky stúpajú, ale percento HDP klesá," povedal Gašperan.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcom roku by totiž podľa zverejneného návrhu štátneho rozpočtu malo ministerstvo školstva rozdeliť asi 53,2 miliardy korún, čo je približne o 1,8 miliardy korún viac než tento rok. Ďalších viac než 17,5 miliardy korún by mali školy a školské zariadenia získať cez rozpočty samospráv. Vedci by z verejných financií mali získať približne 6,7 miliardy korún. Spolu ide podľa odborárov o 3,83 percenta predpokladaného hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo vláda sľúbila postupne zvýšiť výdavky na školstvo a vedu na 5,8 percenta HDP.

Nemôžeme sa spoliehať len na eurofondy, tvrdí Smieško

Predseda RVŠ Viktor Smieško upozorňuje, že Slovensko sa už nemôže spoliehať len na eurofondy. "Ak sa budeme stále len tváriť, že si peniaze máme získavať z Európskej únie a nebude sa budovať infraštruktúra, tak horizont nevyzerá nejako ružovo," povedal Smieško.

SkryťVypnúť reklamu

Viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér si myslí, že Slovensko by malo investovať do budovania vzdelanostnej spoločnosti.

"Nie je dobré, ak prejeme prostriedky, ak ich investujeme do pestovania kapusty," dodal Gahér. Podľa neho situácia v školstve sa začína podobať zdravotníctvu. "Ak v zdravotníctve produkujeme stále dosť lekárov a začína byť nedostatok lekárov, tak aj v školstve produkujeme dosť učiteľov, ale máme málo učiteľov," uviedol Gahér s tým, že problém je v ocenení práce učiteľov.

Problém s platmi a vybavením

Podľa Gašperana v školstve sa nepripravujú žiadne štrajky pre nízke platy. Školskí odborári nechcú spochybňovať dohody pred podpísaním kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa s ministerstvom školstva, ktorou sa upravia platové podmienky zamestnancov školstva. Chcú, aby sa zvyšovali platy, ale nie na úkor prepúšťania učiteľov. Gašperan nechcel prezradiť, aké metódy použijú, aby získali peniaze na zvyšovanie platov učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

"Bez peňazí urobiť zmenu v odmeňovaní nemá zmysel," podotkol Gašperan. Podľa neho, ak vláda nevyčlení potrebné financie, na budúci rok sa rozdiel medzi priemerným platom v národnom hospodárstve a priemerným platom v školstve prehĺbi zo súčasných 3 500 korún na 4 000 korún.

Smieško vyhlásil, že na Slovensko prichádza málo zahraničných študentov z vyspelých krajín. "Ak aj prídu, veľmi rýchlo odídu," dodal Smieško. Zahraničných študentov podľa neho odrádza najmä nedostatočné vybavenie škôl.

Premiér Fico opakovane upozorňoval na to, že možnosti štátu sú obmedzené, pretože Slovensko chce od roku 2009 zaviesť spoločnú európsku menu euro. Podmienkou Európskej únie je okrem iného, aby krajina neúmerne nezvyšovala verejné výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo: Náš budúcoročný rozpočet chceme zvýšiť o 3,3 miliardy korún

Ministerstvo školstva (MŠ) SR chce zvýšiť svoj plánovaný budúcoročný rozpočet ešte o vyše 3,3 miliardy korún. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka masmediálneho odboru MŠ Helena Poláková, prioritou číslo jeden je regionálne školstvo.

"Peniaze sú požadované na zníženie počtu žiakov v triedach základných a stredných škôl, na bezplatnú predškolskú výchovu v materských školách a na vyrovnanie platov pedagógov," uviedla Poláková.

Ďalšou prioritou sú vysoké školy, ktorým chce rezort zabezpečiť peniaze na valorizáciu platov, na zvýšenie sociálnych štipendií a vytvorenie nových doktorandských miest.

Autor: mš

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 178
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 698
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 580
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 006
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 934
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 604
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu