Bratislava 26. septembra (TASR) -
Hlinku zároveň nepovažujú za otca národa, ale za otca totalitárneho režimu na Slovensku. "Mali by si to uvedomiť aj poslanci Národnej rady SR, ktorí v tej istej chvíli ako prijímajú zákon o totalitárovi Hlinkovi o sebe tvrdia, že sú demokrati," prízvukoval predseda Mladých ľavičiarov Róbert Sedlák.
Taktiež sa domnievajú, že podobný zákon by nemal byť v demokratickej krajine schválený. "Mladí ľavičiari vopred vyhlasujú, že aj napriek prijatiu tohto zákona si z dôvodu vnútorného presvedčenia nebudú uctievať Andreja Hlinku ani iných fašistov," dodal Sedlák.
Hlinkove zásluhy sa vraj preceňujú
Vysvetlil, že nepochybujú o tom, že Hlinka významným spôsobom prispel k udržaniu slovenskej identity v čase maďarizácie. Jeho zásluhy sa však podľa nich neúmerne preceňujú, pretože ako Sedlák poznamenal, Hlinka nebol jediný, kto v tom čase pracoval pre národ a bol za svoje postoje väznený. "Hlinka svoje zásluhy zveličoval osobne. Neraz výrokmi typu "trpel som za vás" o svojej osobe šíril obraz mučeníka porovnateľný s Kristom," povedal Sedlák.
Poukázal na to, že najdôležitejšie si je uvedomiť, že Hlinkova politika tak ako aj jeho strany bola súčasťou najtemnejších európskych trendov, súčasťou totalitárnych hnutí, ktoré vyústili až do druhej svetovej vojny. "Hlinkova slovenská ľudová strana bola vystavaná na autoritatívnych základoch, na vodcovských princípoch a slepej poslušnosti," skonštatoval Sedlák.
Záverom dodal, že Mladí ľavičiari považujú Hlinku za paranoidného egomaniaka, ktorí si zaslúži, aby naňho všetci zabudli a nie aby mal vlastný zákon o svojich zásluhách.
Osobnosti verejného života žiadajú odmietnutie zákona o Hlinkovi
Striktné odmietnutie zákona o zásluhách Andreja Hlinku požaduje 88 osobností vedeckého, kultúrneho a spoločenského života prostredníctvom verejnej výzvy. Jej iniciátori sa domnievajú, že schválenie zákona by spôsobilo návrat štátnej propagandy a tvrdia, že takýto zákon uráža demokratické cítenie národa.
Ako uviedol pre TASR jeden z iniciátorov výzvy Eduard Chmelár, návrh obsahuje historické nepresnosti až falzifikácie, čo sú podľa neho znaky štátnej propagandy. "V každej demokratickej spoločnosti je neprijateľné a nebezpečné, ak sa štát v rozpore s historickými skutočnosťami pokúša uzákoniť vlastnú, hrubo selektívnu interpretáciu dejín," konštatoval.
Chmelár tvrdí, že Andrej Hlinka nespĺňa koncepčne ani ľudsky predstavu o kľúčovom štatistikovi, ktorý by zjednocoval národ. "Jeho príklon k nedemokratickým metódam a obdiv k pravicovým diktatúram ho diskvalifikujú z radu osobností, ku ktorým by sa mal prihlásiť štát ako celok," vysvetlil.