SME

Šéfovi Najvyššieho súdu Karabínovi už nehrozí trest

Plénum Ústavného súdu na pojednávaní rozhodlo tajným hlasovaním, že nemožno disciplinárne stíhať predsedu Najvyššieho súdu Milana Karabína.

Predseda Najvyššieho súdu SR Milan Karabín.Predseda Najvyššieho súdu SR Milan Karabín. (Zdroj: SITA)
Predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Milana Karabína nemožno disciplinárne stíhať, ako to navrhol v podaní minister spravodlivosti Štefan Harabin. Tajným hlasovaním o tom rozhodlo plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na dnešnom verejnom pojednávaní. Ako v odôvodnení uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, nemožno disciplinárne stíhať predsedu NS SR za jeho rozdielny právny názor a výklad právnych noriem. Proti rozhodnutiu ÚS nemožno podať odvolanie.

Štefan Harabin navrhoval disciplinárne stíhať predsedu NS SR za to, že nedovolil kontrolnej komisii ministerstva vnútra vykonať v auguste tohto roka kontrolu na Najvyššom súde, pričom NS SR ani neposkytol ministerstvu spravodlivosti dokumenty a podklady, ktoré žiadalo. Tým podľa Štefana Harabina hrubo porušil disciplínu. Predseda NS SR nepovolil kontrolu preto, že podľa jeho právneho názoru ministerstvo spravodlivosti nemá právo vykonávať kontroly na NS SR.

SkryťVypnúť reklamu

„Milan Karabín, predseda NS SR, po tajnom hlasovaní pléna ústavného súdu sa oslobodzuje spod návrhu na začatie disciplinárneho konania vo veci závažného disciplinárneho previnenia v zmysle zákona o sudcoch a prísediacich,“ vyriekol verdikt ÚS. V odôvodnení Macejková uviedla, že uplatnenie disciplinárnej zodpovednosti voči predsedovi NS SR je konaním o ochrane ústavnosti. Z predloženej dokumentácie vyplýva, že predseda NS SR o svojom odlišnom právnom názore na ustanovenia zákonov, podľa ktorých sa mala konať kontrola pracovníkov ministerstva spravodlivosti, zaslal písomne ministrovi spravodlivosti ešte predtým, než ten podal návrh na Ústavný súd na začatie disciplinárneho konania. Teda navrhovateľ vedel, že dôvodom neumožnenia kontroly boli odlišné právne názory na výklad ustanovení dotknutých zákonov. Podľa názoru ÚS ide o rozdielne právne názory ministra spravodlivosti a predsedu NS SR na rozsah kontrolných právomocí ministerstva spravodlivosti, čo znamená, že ide o klasický spor o výklad a uplatňovanie právnych noriem.

SkryťVypnúť reklamu

„Predmetom disciplinárneho konania ÚS však nemôže byť riešenie sporu o výklad a uplatňovanie právnych noriem. Disciplinárnym postihom nemôžu byť riešené konflikty vyplývajúce z odlišných právnych názorov,“ uvádza ÚS v odôvodnení.

„Vždy som veril v spravodlivosť, inak by som nemohol tridsať rokov pracovať v súdnictve. Som rád, že ÚS svojím rozhodnutím potvrdil, že nemožno zo strany výkonnej moci vyvíjať nátlak na súdnu moc – Najvyšší súd a jeho predsedu,“ povedal po vynesení rozhodnutia Milan Karabín. Na otázku novinárov, aký je jeho vzťah s ministrom spravodlivosti odvetil, že je taký, aký je. „Otázka by mala znieť, či sa po tomto verdikte zmení vzťah ministra."

Minister spravodlivosti Štefan Harabin na vyhlásenie rozhodnutia ÚS neprišiel, prítomný bol len jeho právny zástupca Štefan Minárik. „Verdikt ústavného súdu akceptujeme,“ povedal Minárik.

SkryťVypnúť reklamu

ÚS rieši podľa slovenských zákonov disciplinárne previnenia sudcov len v prípade predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu a tiež v prípade generálneho prokurátora. O disciplinárnom postihu ostatných sudcov rozhoduje Sudcovská rada. Súhlas Ústavného súdu je však potrebný aj v prípade trestného stíhania sudcov.

Zatiaľ Ústavný súd riešil podobný prípad iba raz, keď vlani začiatkom decembra udelil pokutu 7000 korún generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi za to, že spôsobil autonehodu. Trnka podal na Ústavný súd návrh na svoje potrestanie sám.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu