SME

Na Slovensku je asi 6000 nelegálnych skládok

Bratislava 27. septembra (TASR) - Na Slovensku je podľa odhadov Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR 6000 čiernych skládok odpadov a 162 legálnych ...

Bratislava 27. septembra (TASR) - Na Slovensku je podľa odhadov Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR 6000 čiernych skládok odpadov a 162 legálnych skládok, ktorých počet by sa mal od budúceho roka znížiť.

Ako pre TASR povedal hovorca rezortu Peter Višváder, predpokladá sa, že po roku 2008 ostane v prevádzke menej ako polovica zo súčasných skládok. Toto zníženie je dôsledkom implementácie európskej smernice o skládkach odpadu. Tie skládky, ktoré nebudú spĺňať podmienky, budú zatvorené, zrekultivované a následne monitorované. "Kapacitné skládky odpadov sú v SR dostatočné," tvrdí Višváder. Vysvetlil, že Európska únia vyvíja na členské štáty tlak ohľadne postupného zatvárania skládok a obmedzovania ich počtu.

SkryťVypnúť reklamu

"Súčasné moderné odpadové hospodárstvo stavia skládkovanie odpadov na posledné miesto. Budovanie skládok je preto potrebné iba v regiónoch, kde sú skládkové kapacity na minime," uviedol Višváder. Dodal, že riešenie je v rozširovaní už existujúcich skládok.

Podľa predsedu Občianskeho združenia TATRY, ktoré sa venuje monitoringu skládok v 120 katastroch na severnom Slovensku, Rudolfa Pada, sa počet nelegálnych skládok pohybuje medzi 8 až 12 tisícmi. Odpad je väčšinou odkladaný v blízkosti vodných tokov, v kameňolomoch, na okrajoch poľných ciest alebo pri hnojiskách. Pokračoval, že niektoré obce sa snažia prostredníctvom rámp obmedziť vyváženie odpadu napríklad k poľným cestám, ale častokrát to nepomôže, lebo ľudia ich najmä v noci obchádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Na nelegálnych skládkach sa prevažne nachádza bežný komunálny odpad, odhadzovanie starých zariadení ako chladničky a mrazničky už nie je podľa Pada také problematické ako v minulosti. "Spôsobujú (skládky) jednoznačne znečistenie pôdy, v prípade zapálenia aj znečistenie ovzdušia, prípadne znečistenie vôd," konštatoval Pado. Upozornil, že ak sa odpad nachádza pri vodných tokoch, môže narúšať aj protipovodňovú ochranu, napríklad vytváraním hrádze zo smetí.

Odpad môže byť nebezpečný aj pre malé deti, ktoré sa môžu poraniť na ostrých predmetoch, povedal Pado. Taktiež môžu skládky vytvárať podmienky pre invazívne druhy rastlín ako pohankovec, ktorý sa problematicky odstraňuje a vytláča z daného miesta ostatné druhy rastlín.

SkryťVypnúť reklamu

Greenpeace Slovensko vidí, čo sa týka odpadu, dva problémy, uviedol pre TASR hovorca Juraj Rizman. "Prvým aktuálnym sú nelegálne dovozy odpadu, ktoré riešia colníci, polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia," objasnil. Domnieva sa, že napomôcť riešeniu nelegálneho dovozu môžu poskytovaním informácií prispieť aj občania.

Problém je podľa Greenpeace aj v starých skladoch agrochemikálií, ktoré ostali po skrachovaných družstvách, kde sa nedajú identifikovať majitelia. "Pomerne dobre je zmapovaný Banskobystrický a Nitriansky kraj, kde sa počet týchto skladov odhaduje na viac ako 150. Dá sa očakávať, že v ostatných regiónoch to bude podobne," zhrnul. Pokračoval, že v mnohých prípadoch ide o uskladnené chemikálie, ktorých používanie je už niekoľko rokov zakázané. "Riešeniu situácie by dopomohlo prijatie zákona o starých environmentálnych záťažiach," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetlil Višváder, na Slovensku sa skládky delia na tri triedy. Na skládky nebezpečného odpadu, ktorých je 13. Skládok odpadu, ktorý nie je nebezpečný, je najviac, a to 131. Do tretej triedy patrí 18 skládok na inertný odpad, ktorý je najmenej nebezpečný pre životné prostredie. Slúžia napríklad na odkladanie betónu, tehiel alebo zeminy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 122
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 643
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 200
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 278
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 145
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 777
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu