Bratislava 27. septembra (ČTK) - Svetová banka (SB) sa dnes kriticky zmienila o zmenách v Zákonníku práce, ktoré nedávno presadila vláda Roberta Fica. Nové pravidlá podľa nej znižujú flexibilitu pracovných vzťahov a zvyšujú náklady na prácu. Uvádza sa to v pravidelnej správe SB o ekonomickom vývoji v nových členských krajinách EÚ, ktoré podľa banky čelia nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.
"Zmeny v slovenskom Zákonníku práce z roku 2007 sa považujú za krok späť. (...) Nové nariadenia zvrátili pozitívne zmeny z roku 2003," uvádza sa v správe SB.
Parlament schválil ostro sledovaný vládny návrh zmien Zákonníka práce koncom júna. Vláda na čele s ľavicovým Smerom-SD premiéra Fica ním zasiahla do reformy pracovného práva, ktorú v roku 2003 presadila predchádzajúca pravicová vláda Mikuláša Dzurindu. Posledná novela napríklad obmedzila takzvané reťazenia pracovných zmlúv, teda opakované uzatváranie pracovného pomeru na dobu určitú, a naopak posilnila niektoré práva odborárov. Niektoré iné výraznejšie zmeny však vládna koalícia z novely pred konečným hlasovaním stiahla.
Svetová banka v pravidelnej správe o krajinách strednej Európy, Pobaltia a tiež nováčikov v EÚ Rumunska a Bulharska upozorňovala na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorý podľa banky nastal v krajinách po prudkom poklese nezamestnanosti. "Je mimoriadne dôležité riešiť vznikajúci nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, pretože ak tak neurobíme, obmedzíme tvorbu nových pracovných miest a budúci ekonomický rast," uvádza sa v správe.
Hoci nezamestnanosť na Slovensku patrí k najvyšším v EÚ, jej miera klesla minulý mesiac na nové historické minimum 8,19 percenta. Problémom však podľa SB ostáva vysoký počet dlhodobo nezamestnaných ľudí. "Problém dlhodobej nezamestnanosti je výrazný v takmer všetkých krajinách v regióne, avšak obzvlášť zreteľný je na Slovensku, v Chorvátsku, Rumunsku, Poľsku a Bulharsku," tvrdí SB.
kbp fab