BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Predseda Národnej rady (NR) SR a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška dúfa, že vyjadrenia predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu neovplyvnia európskych socialistov natoľko, aby pri rozhodovaní 4. októbra odmietli obnoviť plné členstvo Smeru-SD. Paška to povedal pre agentúru SITA po dnešnom stretnutí s viceprezidentom nemeckého Spolkového snemu a členom predsedníctva Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Wolfgangom Thiersem.
Thierseho návšteva mala podľa Pašku skôr stranícky charakter a rozhovory sa týkali postavenia strany Smer-SD v rodine európskych sociálnych demokratov a socialistov. V tejto súvislosti hovorili aj o výrokoch predsedu SNS a o kontexte prijatia uznesenia NR SR o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov. Thierse podľa Pašku na dnešnom stretnutí zopakoval postoj šéfa SPD Kurta Becka, že „nebyť nešťastných vyjadrení Jána Slotu, ktorého slová sú veľmi pozorne sledované práve z vnútra Socialistickej internacionály alebo Strany európskych socialistov (PES), tak by Smer-SD nemal mať problém a dúfam, že ho aj napriek tomu mať nebude.“ Paška zdôraznil, že pre partnerov je dôležité hodnotenie reálnej politiky a sociálnodemokratického programu Smeru-SD, kde podľa neho víťazí racionalita. „Dúfam, že niektoré nešťastné vyjadrenia pána Slotu neovplyvnia našich priateľov v PES tak, aby opäť pokračovalo zbytočné obdobie, ktoré obmedzuje pôsobenie Smeru-SD,“ dodal pre agentúru SITA Paška. Thierse podľa Pašku jednoznačne netlmočil podporu Smeru-SD, z kontextu rozhovoru mal však pocit, že ju Smer-SD od nemeckých sociálnych demokratov dostane.
Pri téme uznesenia o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, ktoré prijal slovenský parlament, čo vyvolalo reakcie aj na nemeckej strane, Paška povedal, že Thierseho ubezpečil o dostatočnosti aktov prijatých od roku 1991 vo vzťahu ku Karpatským Nemcom i o dobrých vzťahoch s Nemeckom. „Ubezpečil som pána Thierseho, že toto uznesenie vychádzalo z kontextu maďarsko-slovenských vzťahov a bolo odpoveďou na sériu aktov, ktoré znervózňovali slovenské prostredie natoľko, že slovenské politické subjekty považovali za potrebné štandardným demokratickým spôsobom a nekonfrontačným obsahom zaujať stanovisko,“ povedal Paška s tým, že Thierse toto vysvetlenie rešpektoval. Problematická je podľa Pašku reakcia niektorých predstaviteľov a europoslancov za CSU, pre ktorých sú Benešove dekréty už dlhší čas téma najmä vo vzťahu k Českej republike.