Strana maďarskej koalície (SMK) obviňuje ministra školstva Jána Mikolaja, že poškodzuje maďarskú národnostnú menšinu žijúcu na Slovensku.
Mikolaj v ňom napísal, aby v učebniciach pre národnostné menšiny uvádzali zemepisné názvy len v slovenčine. Podľa Berényiho vydavatelia a tlmočníci sa pokúšali s ministrom dohodnúť, aby naďalej umožnil používať jazyk národnostných menšín. "Tichou diplomaciou nedosiahli nič, obrátili sa preto na nás, aby sme konali iným spôsobom," uviedol Berényi. Podľa neho list porušuje zákon o používaní jazykov národnostných menšín. Myslí si, že minister prekročil svoje kompetencie, lebo tento zákon spadá do pôsobnosti rezortu vnútra.
Podpredseda SMK si myslí, že list je v rozpore aj s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov a Rámcovým dohovorom na ochranu národnostných menšín. Berényi tvrdí, že príslušníci národnostných menšín môžu používať v úradnom styku geografické názvy obcí a miest vo svojom materinskom jazyku. Doteraz sa podľa Berényiho v učebniciach písali názvy obcí a miest v jazyku národnostných menšín. Zemepisné názvy sa väčšinou uvádzali dvojjazyčne.
Berényi: Mikolaj list písať nemal
Berényi spomenul, že on študoval z učebníc, v ktorých boli názvy v maďarčine a bolo to za čias totality. To, čo bolo povolené do roku 1989, nie je možné za tejto vlády, poznamenal Berényi. Nevie si predstaviť, že by teraz napríklad Nemci požadovali, aby sme namiesto Mníchova používali iba označenie München alebo by Dáni požadovali, aby sme Kodaň volali iba Kopenhagen. "Hocijako bude pán minister školstva zakazovať maďarské označenie zemepisných názvov miest a obcí, v hovorovom jazyku budú Maďari naďalej používať maďarské názvy," zdôraznil Berényi. SMK vyzve premiéra, aby sa vláda zaoberala listom, keďže v programovom vyhlásení sa zaviazal dodržať v prípade národnostných menšín status quo. Chcú, aby kabinet list zmenil alebo stiahol.
Berényi uviedol, že SMK sa tejto téme nevenuje preto, že sa blíži rozhodnutie európskych socialistov, či obnovia Smeru-SD plné členstvo. "Nesúvisí to s rozhodnutiami na medzinárodnej scéne, a ak súvisí, tak to nie je vďaka nám, ale vďaka ministerstvu školstva a ministrovi, nemal napísať takýto list a potom by nebol ani takýto problém," podotkol Berényi. Názov vydavateľstva odmietol zverejniť, keďže SMK o to požiadalo samotné vydavateľstvo, aby im to neuškodilo v obchodnej činnosti.
V liste od ministra Mikolaja pre vydavateľa sa píše, že "štandardizované zemepisné názvy v učebniciach vydávaných v jazyku národnostnej menšiny nesmú byť zamenené nijakým iným označením. Požiadavka, aby sa predmetné názvy uvádzali v učebniciach s textami v jazykoch národnostných menšín v inom ako slovenskom jazyku je neopodstatnená". List médiám poskytol Berényi.
Mikolaj: Zemepisné názvy sa nesmú nahrádzať
Štandardizované zemepisné názvy v učebniciach vydávaných v jazyku národnostnej menšiny nesmú byť podľa ministra školstva Jána Mikolaja zamenené nijakým iným označením. Uvádza sa to v stanovisku ministra, ktoré dnes agentúre SITA poskytla Helena Poláková z MŠ SR. Mikolaj vo svojom stanovisku k používaniu maďarských názvov slovenských lokalít, resp. uvádzaniu zemepisných názvov v maďarských učebniciach schvaľovaných ministerstvom vychádzal z existujúcej platnej právnej úpravy o používaní štátneho jazyka na území SR. Zemepisné názvy podľa zákona o štátnom jazyku Slovenskej republiky sa musia vždy uvádzať v štátnom jazyku.
Podľa zákona sa všetky geografické názvy, medzi ktoré patria názvy pohorí, riek, jazier, dolín, vrchov, chránených území a pod. musia v učebniciach národnostných menšín uvádzať v štátnom jazyku. "Takýmto postupom nie je porušené právo národnostných menšín na vzdelávanie v jazyku národnostných menšín," konštatuje minister v stanovisku. Zároveň pripomína, že otázka používania zemepisných názvov obcí jazykom národnostnej menšiny je upravená v zákone a nesúvisí s problematikou používania zemepisných názvov v učebniciach národnostných menšín.
Národniari chcú, aby sa Maďari ospravedlnili za Černovú
Slovenská národná strana (SNS) chce vyzvať maďarský parlament, aby sa Slovákom ospravedlnil za černovskú tragédiu. Vyplýva to z návrhu Vyhlásenia Národnej rady (NR) SR k 100. výročiu tragédie v Černovej, ktorý zverejnila SNS.
"Očakávame, že maďarský parlament prijme zákonné normy, ktoré budú účinnou brzdou vzniku a pôsobenia organizácií pokúšajúcich sa oživovať staré šovinistické praktiky, ako je napríklad vznik polovojenských maďarských gárd," uvádza sa v návrhu.
Vyhlásenie by mal parlament prijať pri príležitosti blížiaceho sa stého výročia masakry v Černovej, počas ktorej zahynulo 15 ľudí a 72 bolo zranených. Udalosti v Černovej sú podľa SNS pripomenutím toho, kam môže zájsť šovinistická politika v strednej Európe.
"Národná rada Slovenskej republiky preto vyzýva parlament Maďarskej republiky na ospravedlnenie sa Slovákom za masakru v Černovej, za ľudské obete, ako aj za ďalšie historické krivdy spáchané na slovenskom národe vrátane krívd počas okupácie južného Slovenska fašistickým horthyovským Maďarskom a za násilné vyhnanie Slovákov z tohto územia," píšu národniari vo vyhlásení a dodávajú, že takýto krok je základom slovensko-maďarského vyrovnania.
Návrh na vyhlásenie NR SR k výročiu masakry podalo 12 dní po SNS aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Kresťanskodemokratickí poslanci označili text z dielne SNS za príliš teatrálny.
Autor: zh

Beata
Balogová
