Ako uviedla dnes na tlačovej besede, ústavný súd zakrátko vynesie nález, čo sa týka ústavnosti interrupčného zákona. "Žiadny relevantný súd doteraz nikdy nevyniesol rozhodnutie, ktoré by práva plodu v prvom trimestri nadradilo nad práva ženy. Všetky rozhodnutia sú v tom duchu, že práva plodu nie je možné ochraňovať nezávisle od práva ženy," upozornila.
SPR podporuje súčasný interrupčný zákon a vôbec súčasný stav reprodukčných práv aspoň v takej forme, aká momentálne na Slovensku je. "Podľa nášho presvedčenia nie je dôvod prečo by interrupčný zákon mal byť protiústavný," zdôraznila Pietruchová.
Cupaník: Žiadny gynekológ nerobí potrat rád
Gynekológ Vladimír Cupaník zdôraznil, že SPR netvrdí, že potrat je dobrý. "Žiadny gynekológ ho nerobí rád, ale sme profesionáli," uviedol. Podľa neho dôvodom na vznik SPR bol práve vysoký počet potratov, ktorých sa na Slovensku vykonalo v roku 1988 viac ako 50 000. V roku 2006 to bolo 11 971. Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, kde na 1 000 žien v reprodukčnom veku pripadá 9,9 potratu. Pred nami sú len Holandsko a Belgicko. "Nedarí sa však znižovať index potratovosti u mladých ľudí," zdôraznil Cupaník.
Podľa neho, ak by na Slovensku stúpol počet žien, ktoré používajú hormonálnu antikoncepciu, tak by sa mohol znížiť aj počet potratov. Ak by používalo hormonálnu antikoncepciu 30 až 40 percent žien v reprodukčnom veku (v súčasnosti je to 19,5 %), ako v susednom Česku, počet potratov by mohol klesnúť na šesť na 1 000 žien v reprodukčnom veku.
Podľa prezidenta SPR Michala Klimenta billboardovú kampaň Právo na život pravdepodobne financuje rímskokatolícka cirkev, ktorá chce zvýšiť svoj vplyv na spoločnosť. Zároveň zdôraznil, že ak sa vie, že deti sú sexuálne zneužívané, ale sa to nepoužije v oblasti vzdelávania, ide o nemravné správanie a to najmä vtedy, ak sa robí všetko preto, aby sa zabránilo, aby sa také vzdelávanie dostalo do škôl.
"Ak viem, že môžem dievčatá chrániť pred sexuálnymi prenosnými chorobami a hovorím im len jednu nezmyselnú vetu, že keď nebudete sexovať, tak vám to pomôže. Ak viem, že dievčatá sexovať budú, chovám sa rovnako nemravne. Keď viem, že robím všetko preto, aby bol potrat mimo zákona a bránim im, aby sa dozvedeli niečo o antikoncepcii, chovajú sa vysoko nemravne. Tu vidíte rozpor medzi dôležitými etickými normami, ktoré existujú," zdôraznil.
Ženy majú aj rozum
"Bezpečná interrupcia nie je propagácia potratu," vyhlásil Kliment. Žiadny gynekológ podľa neho nepreruší tehotenstvo s potešením, ale ak k interrupcii má dôjsť, mal by ju vykonať odborník tak, aby nebolo ohrozené zdravie matky. V žiadnej krajine, kde boli interrupcie zakázané, totiž podľa neho k poklesu potratov nedošlo, len sa vykonávali ilegálne.
Rozhodovanie o potrate by malo ostať výlučne na žene aj podľa riaditeľky spoločnosti a aktivistky za ženské práva Oľgy Pietruchovej. "Ženy majú nielen maternicu, ale aj rozum," uviedla Pietruchová.
O správnosti súčasných zákonov, keď je potrat v ranných štádiách tehotenstva legálny, svedčí podľa zástupcov spoločnosti aj pokles potratov. Zatiaľ čo v roku 1988 ich bolo viac než 50.000, vlani ich bolo menej ako 15.000, čím sa Slovensko dostalo medzi krajiny s najnižším počtom interrupcií v Európe. Počet potratov by sa mohol aj v budúcnosti znižovať, ale nie zákazmi, ale vzdelávaním, dodal ďalší člen Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Vladimír Cupaník.
Občianske združenie Centrum pre bioetickú reformu však považuje potraty za nespravodlivé voči nenarodeným deťom. "Budeme pokračovať a brániť práva bezbranných, kým sa táto nespravodlivosť voči nim úplne nezastaví," povedala už skôr zástupkyňa združenia Jana Tutková. K zmene mali podľa nej spoločnosť podnietiť bilbordy, na ktorých boli zobrazené detaily nenarodeného dieťaťa.
Napriek výraznému poklesu potratov sa môže podľa zástupcov Spoločnosti pre plánované rodičovstvo podariť ich odporcom presadiť zákaz interrupcií. Ešte reálnejším rizikom je podľa nich hrozba, že legálna interrupcia sa stane pre ženy nedostupná. Umožniť by to mohlo napríklad zneužívanie takzvanej výhrady vo svedomí, keď lekár pre svoje presvedčenie nemusí interrupciu vykonať.
Autor: zh

Beata
Balogová
