Bratislava 28. septembra (ČTK) - Celoštátne testy deviatakov Monitor by sa mali rozšíriť o praktické úlohy, s ktorými mávali žiaci v minulosti problémy. Testovanie by sa tak priblížilo uznávanej medzinárodnej previerke vedomostí s názvom PISA, informovalo ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke. Práve testy PISA v posledných rokoch odhalili, že slovenskí študenti síce majú vedomosti, ale nedokážu ich uplatniť v praxi.
Nové úlohy v Monitore by nemali byť ešte známkované. Pôjde o takzvanú generálnu skúšku. "Štátny pedagogický ústav bude sledovať a vyhodnocovať schopnosť vedomosti a zručnosti aplikovať v skutočných životných situáciách prostredníctvom problémových úloh," uviedli zástupcovia ministerstva.
Študenti napríklad v minulosti v testoch PISA počítali, v ktorej budove sa im viac oplatí prenajať priestory, či koľko stolnotenisových stolov je potrebných na usporiadanie turnaja s určeným počtom ľudí.
Riešenie podobných úloh však slovenským žiakom spôsobovalo ťažkosti a spomedzi asi štyridsiatich hodnotených krajín skončili v roku 2003 väčšinou v druhej polovici. Lepšie to podľa vyjadrenia ministra školstva Jána Mikolaja nebolo ani v roku 2006, ale podrobné výsledky testov ešte neboli zverejnené.
Naopak, medzi najlepších patrili v testovaní PISA žiaci z Fínska, Južnej Kórey či Austrálie.
Odstrániť z učiva priveľký rozsah teoretických vedomostí a pripravovať absolventov, ktorí sa dokážu učiť samostatne, je aj cieľom pripravovanej reformy vzdelávania.
grm fil