Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave dnes podpísala Memorandum o spolupráci so spoločnosťou Enel Slovenské elektrárne. Obaja partneri chcú zvýšiť záujem o štúdium technických odborov, skvalitniť výučbu a väčšmi prepojiť vyučovanie s praxou.
Tento rok sa prefinancuje približne 300-tisíc korún. Ako pre agentúru SITA povedal prorektor pre rozvoj STU František Janíček, budúci rok sa počíta s investíciou 3,5 milióna korún. Na dnešnej tlačovej besede predseda predstavenstva Enel Slovenské elektrárne Paolo Ruzzini informoval, že zmluva sa nepodpísala na obmedzené obdobie. "Podpísaná spolupráca s Enel Slovenskými elektrárňami nám umožní skvalitniť prípravu našich absolventov a pripraviť študijné programy žiadané praxou," uviedol rektor STU Vladimír Báleš.
Janíček vyhlásil, že projekt sa nezameriava len na jadrovú energiu, ale orientuje sa na obnoviteľné zdroje. "Je to orientované predovšetkým do oblasti biomasy. Ale nielen do biomasy pre elektrickú energiu a teplo, ale aj pre nové druhy palív," dodal Janíček. Podľa neho by sa tak vytvoril priestor pre technické fakulty.
V rámci projektu sa vyškolia odborníci z energetického sektora, ktorí budú študentom stredných škôl hovoriť o technickej kariére. Ich úlohou tak bude získavať nových študentov technických odborov, keďže na pracovnom trhu je nedostatok kvalifikovaných odborníkov, konštatoval Báleš. Ďalej sa budú podporovať a sponzorovať študenti, ktorí napíšu výnimočné záverečné bakalárske alebo diplomové práce. Pozornosť sa bude venovať aj príprave učebných materiálov pre stredné školy. Zámerom je dostať do učebných osnov materiál, ktorý súvisí s energetickým priemyslom. Plánuje sa vytvoriť aj pracovná skupina, ktorá by vypracovala osnovy pre nový medziodborový vysokoškolský študijný program, zameraný na energetiku. Prvý ročník magisterského štúdia by sa mal otvoriť už na jeseň budúceho roka.
V rámci osláv 70. výročia založenia STU bola jedným zo sprievodných programov medzinárodná konferencia pod názvom Technické vzdelávanie v globalizovanej spoločnosti.
"Dnešné rokovania predstavili skúsenosti v technickom vzdelávaní na jednotlivých fakultách STU. Hovorili sme aj o kvalite vzdelávania v zmysle Bolonského procesu a internacionalizácii vzdelávania tak, aby naši študenti mohli študovať v zahraničí a opačne," uviedol pre TASR prorektor STU pre vzťahy s verejnosťou a zahraničné vzťahy Dušan Petráš.
Účastníci konferencie rozoberali aj tému spolupráce STU s praxou. "Študenti nadobúdajú také poznatky a zručnosti, aby boli schopní vykonávať dôležité funkcie v spoločenskej praxi," konštatoval Petráš.
Slovenskú technickú univerzitu zriadili 25. júna 1937 v Košiciach pod názvom Vysoká škola technická doktora Milana Rastislava Štefánika. Do jej terajšieho sídla v Bratislave ju presťahovali v roku 1939 už pod novým názvom Slovenská vysoká škola technická. Zákonom Slovenskej národnej rady s účinnosťou od 1. apríla 1991 ju premenovali na Slovenskú technickú univerzitu. Počas histórie univerzity úspešne ukončilo štúdium na nej takmer 110-tisíc absolventov.
Autor: zh

Beata
Balogová
