Opozičná SDKÚ-DS považuje návrh zákona na zmenu koncesií, ktorý v stredu schválila vláda, za zavedenie nesolidárnej dane na hlavu, na tlačovej besede o tom informoval podpredseda SDKÚ-DS a poslanec NR SR Ivan Mikloš.
VIDEO: Poslanci za SDKU chcú zmenu zákona o STV a SRo
Skupina poslancov Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS preto dnes predložila do parlamentu vlastný návrh zákona, ktorý má zmeniť zákony o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo). Jeho cieľom je zaviesť financovanie STV a SRo zo štátneho rozpočtu. Podľa SDKÚ-DS to umožňuje rast ekonomiky. Pri tomto návrhu by ľudia neplatili navyše nič, ani korunu a neboli by potrebné administratívne náklady, tvrdí Mikloš.
Návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo považuje Mikloš za zlý, taký, ktorý zavádza ďalšiu daň, je nespravodlivý a nesolidárny. Absurdné na novom návrhu zákona, ktorý tento týždeň podporila vláda, podľa neho je, že vychádza z princípu solidárnej - rovnako vysokej platby 140 korún pre všetky domácnosti.
Viacdetné rodiny tesne nad hranicou núdze s jedným malým televízorom aj majitelia víl s niekoľkými prijímačmi by tak platili rovnako, upozorňuje. "Ak toto bude zavedené, tak toto bude daň a bude to daň z hlavy, ktorá je najmenej solidárna, pretože ju platí každý občan rovnakou sumou bez ohľadu na to, aký je jeho príjem, aký je jeho status." Pritom pri rovnej dani platí každý rovnaké percento, ale z iného príjmu a nízkopríjmové skupiny neplatia nič. Ide teda o ďalšiu, dodatočnú daň a to daň najmenej solidárnu, upozornil.
Mikloš: Polovica poplatkov ide na ich výber
Návrh zákona je podľa Mikloša zlý aj preto, lebo časť z vybratých poplatkov - vyše 110 miliónov ročne, by išlo na spoločnosť na výber poplatkov. Navyše verejnoprávnym médiám nezaručí dostatok príjmov. Tie im chce minister kultúry Marek Maďarič doplniť cez zmluvy so štátom. Člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) považuje zmluvy za veľké riziko a predpoklad ekonomickej a politickej závislosti.
Opozičná SDKÚ-DS navrhuje zrušenie koncesionárskych poplatkov a nepredpokladá ani vznik poplatkov nových. Cieľom jej návrhu na úpravu zákonov o STV a SRo je zaviesť ich financovanie priamo zo štátneho rozpočtu. "Navrhujeme stanoviť, aby podiel príjmov STV sa rovnal 0,6 percenta ročných výdavkov štátneho rozpočtu a podiel príjmov SRo sa rovnal 0,3 percenta ročných výdavkov štátneho rozpočtu," povedal Mikloš. Tieto verejné výdavky rastú a Mikloš predpokladá, že budú rásť aj v budúcnosti.
Návrh tak dáva STV a SRo perspektívu zvyšovania príjmov. Spolu by im to malo zaručiť rovnakú sumu, akú predpokladá vládou podporený návrh zákona - vyše tri miliardy korún ročne. Dnes sa im darí spolu vybrať ročne približne dve miliardy korún. Rozdelenie prostriedkov medzi STV a SRo by malo zohľadniť ich súčasné hospodárenie. Mikloš pripúšťa, že ich návrh má rozpočtové dôsledky. Argumentuje však stavom ekonomiky, jej rastom, ktorý je výrazne vyšší ako sa predpokladalo. Zákon navyše garantuje nezávislosť verejnoprávnych médií. Percento z rozpočtu by bolo priamo v zákone a nemuselo by sa o ňom každý rok vyjednávať.
Mikloš chce o návrhu, ktorý by sa mal dostať na októbrové rokovanie parlamentu, rokovať s opozičnými partnermi. Podporu zo strany koalície nepovažuje za pravdepodobnú.
Maďarič: Chceme len jeden poplatok
Predkladateľ vládneho návrhu - minister kultúry Marek Maďarič v dôvodovej správe uvádza, že nový zákon zavádza do platby koncesionárskych poplatkov princíp solidarity.
Minister tiež presadzuje, aby sa namiesto dvoch poplatkov platil len jeden, ktorý si v pomere 7:3 rozdelia STV a SRo. Na účel výberu poplatkov vytvoria verejnoprávne inštitúcie novú spoločnosť. Spojením dvoch úhrad do jednej chce minister dosiahnuť zníženie nákladov na ich výber.
Výrazne sa znížia pokuty z omeškania pri platbe koncesionárskych poplatkov. Namiesto doterajších päťtisíc (SRo) a 15-tisíc (STV) korún za každý mesiac omeškania bude po novom pokuta pre fyzické osoby taxatívne stanovená na 500 korún.
Podľa vládou schváleného návrhu sa stanú platiteľmi poplatkov všetky právnické osoby, ktoré zamestnávajú viac ako troch zamestnancov. Výška poplatkov právnických osôb sa bude odvíjať od počtu jej zamestnancov, a nie počtu prijímačov ako doteraz. V prípade, že spoločnosť zamestnáva viac ako tisíc osôb, dosiahnu koncesionárske poplatky až 14-tisíc korún mesačne.
Potrebu prijať nový zákon Maďarič odôvodňuje fiškálnou podvyživenosťou verejnoprávnych inštitúcií a zhoršujúcou sa platobnou disciplínou koncesionárov. Podľa odhadov ministerstva je neplatičov až 425-tisíc. Nový systém výberu poplatkov by mal priniesť do rozpočtov SRo a STV temer miliardu korún.
Každý koncesionár bude platiť poplatky len za jedno odberné miesto, aby sa predišlo duplicitnej platbe, napríklad v prípade chát. Informácie o odberateľoch elektrickej energie bude vyberateľovi povinný poskytnúť jej distribútor, kým Sociálna poisťovňa bude mať povinnosť poskytnúť údaje o počte zamestnancov právnických osôb.
Nový zákon zachováva súčasné podmienky na oslobodenie od platby koncesionárskych poplatkov, respektíve na ich redukciu na polovicu. V prípade schválenia bude zákon účinný od 1. apríla budúceho roka.
Nový systém koncesií garantuje nezávislosť médií
Návrh zákona na zmenu systému koncesionárskych poplatkov za STV a SRo, ktorý v stredu odobrila vláda, garantuje nezávislosť verejnoprávnych médií, vyplýva to zo stanoviska MK SR k dnešnej tlačovej besede SDKÚ-DS. "Nová právna úprava stanovuje pravidlá financovania verejnoprávnych vysielateľov vychádzajúc zo základných princípov zabezpečenia nezávislosti verejnoprávneho vysielania podľa odporúčania Výboru ministrov Rady Európy," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. V odporúčaní sa členské štáty Rady Európy zaväzujú "udržovať a tam, kde je to potrebné, aj vytvoriť primeraný, bezpečný a transparentný rámec financovania, ktorý zabezpečí verejnoprávnym vysielateľom prostriedky potrebné na napĺňanie svojho poslania".
Autor: zh; VIDEO: Lukáš Kodoň

Beata
Balogová
