BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Súčasná situácia okolo mládežníckeho športu v Bratislave je podľa mnohých predstaviteľov takýchto klubov katastrofálna. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol Jozef Čahoj z Futbalového klubu mládeže Karlova Ves (FKM KV), na daný problém chcú upozorniť aj prostredníctvom petície, ktorá by sa mala začať v najbližších dňoch. Oficiálne ju chcú predstaviť dnes o 17:00 na ihrisku FKM KV na Molecovej ulici. Cieľom petičného výboru je nazbierať aspoň 5 000 podpisov, ktoré plánujú odovzdať bratislavskému primátorovi Andrejovi Ďurkovskému či predsedovi Bratislavského samosprávneho kraja Vladimírovi Bajanovi. "Politici by sa týmto problémom mali zaoberať. Väčšinou však nejakým problémom venujú svoju pozornosť iba vtedy, keď hrozí, že by stratili preferencie pred voľbami," myslí si Čahoj. Pri petícii preto nevylučuje ani spoluprácu s ďalšími športovými klubmi pre mládež.
Podľa Čahoja je jedným z pálčivých problémov fakt, že mládež nemá v súčasnosti dostatok možností, kde by sa mohla venovať športu. Športové kluby, ktoré v Bratislave fungujú, zase pôsobia v stiesnených podmienkach, pretože nemajú dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie prenájmu miestností, energií a ďalších služieb spojených s prevádzkou klubu. Aj z toho dôvodu sa do klubov nemusia dostávať všetky talentované deti a mládež, ktorá má záujem venovať sa športu aktívnejšie. "Plačeme nad slovenským futbalom, že nie sme majstri sveta v hokeji. Lenže môže sa stať, že za 15 rokov nebude mať kto reprezentovať Slovensko," tvrdí Čahoj. Upozorňuje, že situácia sa oproti minulosti katastrofálne zmenila. "V minulosti malo každé menšie mestečko aspoň desať športových oddielov so špičkovými trénermi. Dnes je to takmer iba desatina," konštatoval člen petičného výboru Jozef Čahoj. Podľa neho však upadá aj telesná výchova na prvom stupni niektorých základných škôl, s čím môže byť spojený aj následný nezáujem o šport u mnohých žiakov na vyšších stupňoch.
Petičný výbor preto navrhuje, aby sa v rozpočtových kapitolách mesta a mestských častí vyčleňovali finančné prostriedky na šport takým spôsobom, ako sa pravidelne vyčleňujú prostriedky na MHD, zimnú údržbu ciest či údržbu zelene. Taktiež žiada, aby mesto a mestské časti pravidelne prispievali na chod mládežníckych športových klubov, aby sa neúčtoval prenájom športových plôch a zariadení pre mládež, ale aby bol poskytovaný zadarmo a aby sa energie športových zariadení platili z rozpočtu mesta či mestských častí. V petícii je tiež požiadavka, aby sa zastavilo nezmyselné rušenie športových zariadení na území mesta a aby mesto za obsadené športové plochy investormi ponúklo náhradné plochy.