Bratislava 28. septembra (TASR) - Od februára minulého roka do konca septembra trval Projekt vzdelávania sociálnych pracovníkov slovenských detských domovov v oblasti sociálnej starostlivosti detí. Realizovalo ho Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) s Agentúrou pre medzištátne osvojenia kraja Piemont (A.R.A.I.) a v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
"Do projektu sa zapojilo 40 pracovníkov z takmer polovice všetkých detských domovov na Slovensku. Vypočuli si skúsenosti talianskych kolegov z oblasti práva, sociálnej práce a ústavnej starostlivosti," TASR informoval Peter Guráň zo SNSĽP.
Desať pracovníkov detských domovov, ktorí v rámci školenia napísali najlepší projekt pre svoj detský domov, absolvovalo týždenný pobyt v Taliansku, kde sa oboznámili so situáciou v tamojších zariadeniach pre deti.
V Taliansku už neexistujú veľké detské domovy ako u nás, ale všetky sa pretransformovali na komunity. Tento proces v Taliansku trval 20 rokov a môže nám podľa Guráňa slúžiť ako inšpirácia, keďže od roku 2005 platí u nás zákon o sociálnoprávnej ochrane detí, ktorý preferuje rodinný spôsob starostlivosti o ne.
"Realizácia projektu nám prišla vhod. Systém ochrany práv detí je na Slovensku nasmerovaný tak, aby chlapci a dievčatá v ústavnej starostlivosti mohli vyrastať v náhradnej rodine a aby nemuseli zotrvať v detských domovoch," uviedla Mária Marcinová z ministerstva práce. Výstupom projektu je publikácia o projektoch ochrany práv detí a nových zámeroch v tejto oblasti s názvom Sociálna práca v detských domovoch. Podľa Marcinovej bude slúžiť najmä pracovníkom detských domovov.
Pred podpisom je zmluva o novom projekte vzdelávania sociálnych pracovníkov a sudcov zameranom na predstavenie talianskeho systému súdnictva, ktorého súčasťou sú súdy venujúce sa ochrane práv detí. Aj tento projekt bude realizovať SNSĽP, ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny a A.R.A.I.
Hlavnou náplňou činnosti talianskej agentúry z Piemontu je umiestňovanie detí do pestúnskej starostlivosti v rodinách, alebo do malých komunít podobných rodinnému prostrediu. "Spolupracujeme aj s so Slovenskom a inými európskymi krajinami na projektoch, ktoré vedú k zlepšovaniu situácie opustených detí. Naším prioritným záujmom je záujem dieťaťa, ktoré nemá rodinu, má právo na lepšiu budúcnosť, ktorú mu chceme našimi projektmi zabezpečiť," zhrnula riaditeľka A.R.A.I. Anna Maria Collela.