Bratislava. Najväčším nepriateľom infozákona sú Štátne lesy TANAPu. Vyplýva to zo súťaže INFOčin roka, ktorá hodnotí priateľské a nepriateľské činy v oblasti poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Piaty ročník súťaže zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti, agentúra PRime time, Svetová banka, denníky SME a Changenet.sk a LOToS - spolok lokálnych televíznych staníc.
Prvé miesto v kategórii Nepriateľský čin roka získali Štátne lesy TANAPu, ktoré zamietli žiadosť Klubu Strážcov o sprístupnenie zmlúv s firmami, ktoré ťažili drevo v Tichej a Kôprovej doline. Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška sa vo svojej odpovedi snažil o špekulatívny výklad infozákona.
„Ďakujeme za udelené ocenenie Nepriateľský čin roka 2007 v oblasti poskytovania informácií, aj keď skromnosť nám nedovolí nepriznať, že si predmetné ocenenie sotva zaslúžime. Informácie, ktoré žiadatelia na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám od nás požadovali, sme všetkým poskytli v zákone stanovenom rozsahu a termíne,“ reagoval riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Peter Líška na udelenie ceny.
Druhé miesto v tejto kategórii získalo ministerstvo pôdohospodárstva za odpoveď na žiadosť o poskytnutie informácií z rokovaní o príprave strategických programovacích dokumentov pre Slovensko. "Na sprístupnenie požadovaných informácií je nevyhnutné spracovanie už existujúcich informácií, a to vyhľadávaním, zhromažďovaním a skompletizovaním, čím vznikne v konečnom dôsledku nová informácia, ktorú nemá povinná osoba k dispozícii," znela odpoveď ministerstva. Tento výklad zákona by znamenal, že povinné osoby by nemuseli poskytovať žiadne informácie.
Minister školstva SR Ján Mikolaj si myslí, že pokiaľ povinná osoba nedokáže vybaviť žiadosť o informácie v zákonnej lehote, je to dôvod na zamietnutie žiadosti. Za toto tvrdenie si vyslúžil tretie miesto v kategórii Nepriateľský čin.
"Práca nad rámec toho, čo ukladá zákon, pozitívny prístup k žiadateľovi o informácie a zverejňovanie podstatných informácií boli dôležité pri hodnotení pozitívnych činov," povedal člen poroty, advokát Tomáš Kamenec.
Za internetovú stránku plnú informácií nad rámec zákona získalo mesto Šaľa prvé miesto v kategórii Priateľský čin. Na druhom mieste sa umiestnil Žilinský samosprávny kraj za poskytovanie informácií v Braillovom písme. Kancelária verejného ochrancu práv získala tretie miesto za poskytovanie informácií, ktoré nespadali do jej pôsobnosti a ústretové správanie v prospech občanov.
INFOčin je projekt, ktorý celoročne vytvára priestor na monitorovanie slobodného prístupu k informáciám. Súťaž vyhodnocuje nominácie občanov a organizácií, ktoré mapujú ich praktické pozitívne a negatívne skúsenosti pri aplikácii zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám.
Organizátori súťaže vyhlasujú výsledky vždy k 28. septembru, ktorý je Medzinárodným dňom prístupu k informáciám.
Autor: mš

Beata
Balogová
