BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov v zariadeniach náhradnej výchovy pre deti v núdzi je názov spoločného projektu, na ktorom od roku 2006 spoločne pracovali: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, Slovenské národné centrum pre ľudské práva (SNSĽP) a Agentúra pre medzinárodné adopcie talianskeho kraja Piemont (ARAI). Ako na dnešnej tlačovej besede pri príležitosti dokončenia projektu uviedol vedúci Sekcie monitoringu a výskumu SNSĽP Peter Guráň, spoluprácu s ARAI iniciovala slovenská strana vzhľadom na akútnu potrebu pripraviť pedagógov a psychológov v detských domovoch na uplatňovanie nového zákona o sociálno-právnej ochrane a sociálnej kuratele prijatého v roku 2005. Kraj Piemont spoluprácu schválil v roku 2006. "Projekt nie je založený na záujme Talianska, ale vychádza z toho, čo potrebujeme na Slovensku. Vyšli nám v ústrety tam, kde nám chýbajú skúsenosti a informácie," pripomenul Guráň.
Nový zákon o sociálno-právnej ochrane a sociálnej kuratele jednoznačne preferuje rodinný spôsob výchovy a starostlivosti o deti. "V detských domovoch žije množstvo detí a s nimi mnoho pracovníkov, ktorí na realizáciu tohto progresívneho zákona nie sú dostatočne pripravení. Často nevedia, nemôžu, alebo dokonca sa nechcú riadiť tými možnosťami, ktoré im nový zákon ponúka. Tento projekt vznikol, aby podporil implementáciu tohto zákona v praxi," uviedol Guráň. Doplnil, že do projektu zaradili 40 pracovníkov detských domovov, teda zástupcov z približne polovice detských domovov na celom Slovensku. "Dbali sme na to, aby to boli ľudia zo všetkých regiónov, z malých alebo veľkých domovov, po transformácii alebo pred ňou, ľudia zo štátnych i neštátnych detských domovov," zdôraznil Guráň. Mária Marcinová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny uviedla, že projekt bol dobre načasovaný a prišiel v čase, keď sme začali s implementáciou základných právnych úprav v rodinnom práve.
Výmena skúseností a poznatkov v oblasti súdnictva so zameraním na ochranu práv detí je ďalší projekt, na ktorom sa bude podieľať MPSVR, SNSĽP a ARAI, uviedla na tlačovej besede riaditeľka ARAI Anna Maria Colella. V Piemonte sú na tento účel pripravení vysokoškolskí profesori, ktorí vyučujú na právnických fakultách a sudcovia pôsobiaci na súdoch pre mladistvých, pripomenula Colella a zdôraznila, "že v Piemonte zastávame názor, že najdôležitejšie je poskytnúť dieťaťu rodinu. Deti by mali predovšetkým zostať v krajine pôvodu a tam získať adoptívnu rodinu. Ak by však dieťa malo zostať žiť 20 rokov detskom domove, pretože v krajine pôvodu sa mu nenašla náhradná rodina, je lepšie mu nájsť adoptívnu rodinu v zahraničí".
ARAI je prvá talianska verejno-právna inštitúcia s akreditáciou pre vykonávanie aktivít v rámci medzinárodnej spolupráce na ochranu práv dieťaťa a vybavovanie prípadov v súvislosti s medzinárodnou adopciou. Colella pripomenula, že Piemont upustili od veľkých detských domovov a deti umiestňujú do malých komunít. Spolupracujú s podobnými organizáciami v celom Taliansku a v zahraničí. V Európe je to okrem Slovenska aj Lotyšsko.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu