Bratislava 28. septembra (TASR) - Ak by sa mal v budúcnosti prijať spoločný dokument medzi Slovenskom a Maďarskom, mal by hovoriť o budúcnosti a urobiť za minulosťou zásadnú deliacu čiaru. Myslí si to vicepremiér Dušan Čaplovič.
Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny sa zhoduje s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Sziliovou, ktorá nevidí dôvod, prečo by mali byť dnešné mladé generácie súčasťou riešenia problému, ktorý nespôsobili (napr. Benešove dekréty). Čaplovič sa domnieva, že problematickými vzťahmi z minulosti by sa mali zaoberať historici, nie politici.
"Neotvárajme staré rany, liečme ich tým, že budeme odstraňovať existujúce zdroje napätia," povedal dnes Čaplovič v Šamoríne na konferencii Slováci v Maďarsku.
Pripúšťa, že slovensko-maďarské a maďarsko-slovenské vzťahy nie sú najlepšie, je v nich veľa podozrievania, nedôstojnosti, ponižovania, agresívnosti a štvavej vulgárnosti. Podľa neho za to nezodpovedajú bežní občania, ale niektorí politici v obidvoch krajinách, ktorí sa "nedokážu zbaviť urážlivých výrokov voči susednému národu, vypúšťajú útočného džina z povestnej fľaše, neustále kriesia staré túžby po neobmedzenej moci jedného národa v strednej Európe".
Rovnako aj médiá podľa Čaploviča často informujú a komentujú len extrémy na oboch stranách. "Rozsievajú vášne, agresívnosť, prilievajú olej do ohňa. Priveľkú publicitu venujú veľkohubým štváčom, netolerantným radikálom, šovinistom, iredentistom. Nezaujímajú ich pozitívne príklady v slovensko-maďarskom a maďarsko-slovenskom spolunažívaní," konštatoval.
Podľa vicepremiéra by sme sa mali naučiť chápať spoločnú históriu víťazstiev a prehier, nádejí i sklamaní. "Naučiť sa navzájom počúvať, nekričať na seba, nevyhrážať sa a vzájomne neurážať, vytvárať priestor pre neustály dialóg," uzavrel.
bmg ed