SME

Návšteva jarmoku nie je lacná, vyjde aj na tisícky

Martin 29. septembra (ČTK) - Návšteva niektorého z jarmokov, ktoré na jeseň organizuje mnoho slovenských miest a obcí, nie je lacným špásom. Presvedčili sa o tom dnes napríklad návštevníci jarmoku v Martine, ...

Martin 29. septembra (ČTK) - Návšteva niektorého z jarmokov, ktoré na jeseň organizuje mnoho slovenských miest a obcí, nie je lacným špásom. Presvedčili sa o tom dnes napríklad návštevníci jarmoku v Martine, ktorí na burčiak, klobásku, sladkosti, jazdu na kolotoči a nákup umeleckých predmetov či oblečenia "oplieskali" aj niekoľko tisíc korún. Niektorí nakupujúci s nižšími platmi či dôchodkami si s úsmevom povzdychli, že aj na návštevu jarmoku si asi budú musieť brať v banke pôžičku.

"Chodíme sem s manželom a vnúčatami každý rok, páči sa nám nám tunajšia atmosféra. Len sa nám zdá, že ceny sa rok od roku zvyšujú. Dali sme si niečo pod zub a na smäd, deti sme povozili na kolotočoch, kúpili sme si nejaké oblečenie a nechali sme tu asi štyri tisíc korún," povedala ČTK šesťdesiatnička Elena Ďurajcová, ktorá pochádza z Kysúc.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší nával bol pravdepodobne pred stánkami s burčiakom, ktorý je pre pivársky Turiec vzácnosťou. Martinčania mohli ochutnať pezinský, modranský, zoborský, levický či šuriansky "kalný" mok, ktorého ceny boli približne rovnaké. Dva deci bieleho burčiaku vyšlo na 14 korún, červený bol o dve koruny drahší. Záujem bol tiež o medovinu, jej priaznivci za dvojdecový pohár zaplatili 20 korún. Máloktorý z návštevníkov odolal aj klobáske, jaternici, cigánskej pečienke alebo ražniči. Stogramová porcia vyšla na 40 až 60 korún.

"Ja chodím s kamarátmi na jarmok iba na burčiak a nejaké to mäsko. Na občerstvenie miniem okolo 300 korún. Keby som chcel robiť nákupy aj v stánkoch s oblečením, asi by som si musel požičať v banke," priznal päťdesiatnik Julo Hulej.

SkryťVypnúť reklamu

Na nedostatok záujemcov sa nemohli sťažovať ani ľudoví remeselníci, ktorí ponúkali varešky, príbory, náhrdelníky, naberačky, kolovrátky, súdky, prútený nábytok či nože. Malá vareška sa dala kúpiť za dvadsaťkorunovú bankovku, ceny nožov či súdkov sa vyšplhali aj na 600 až 2000 korún. Niektorým šetrným gazdinkám sa to zdalo veľa a pohrozili, že si pôjdu nakúpiť radšej do veľkých obchodných reťazcov.

Deti ťahali svojich rodičov predovšetkým k stánkom so sladkosťami a na kolotoče. Dospelí neraz prevracali očami a len neochotne vyťahovali dvadsaťkorunáčky za malé presladené lízatká, turecký med alebo cukrovú vatu. Lacné neboli ani kolotoče, jedna jazda vyšla na približne 30 až 60 korún.

Ľudia sa už menej hrnuli k stánkom s oblečením, ktoré boli hitom predovšetkým v prvých rokoch po novembrovej revolúcii v roku 1989. Vtedy "kamenné" obchody v menších mestách totiž neponúkali také množstvo rôznych odevov ako v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžem povedať, že by ľudia úplne stratili záujem. V porovnaní s minulosťou je to ale ťažšie. Veľké obchody sú pre nás silnou konkurenciou," priznal jeden z predajcov oblečenia. Aj niektorí návštevníci jarmoku hundrali, že napríklad kabát za 2500 korún si kúpia už aj v bežnom obchode.

Na jarmoky si zvykli aj obyvatelia ďalších slovenských miest a obcí ako napríklad v Trnave, Hlohovci, Vrútkach či Mošovciach. Aj tu sa väčším magnetom stávajú napríklad výrobky ľudových remeselníkov než stánky s odevmi, kobercami alebo obuvou.

ima prl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu