Bratislava 29. septembra (TASR) Úvahy o možnom odtrhnutí južných častí Slovenska v súvislosti s riešením problematiky Benešových dekrétov a prípadnom odškodnení obetí považuje predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky za iracionálne.
"Som úplne užasnutý z toho, že v roku 2007 môže takto ktokoľvek rozmýšľať. Je to skutočne veľmi zle fixovaná myšlienka niektorých ľudí," povedal v rozhovore pre TASR. Zdôraznil, že vstupom do Schengenu budú mať hranice len symbolický význam. "Hovoriť teraz o posune hraníc o 20 kilometrov na juh alebo na sever považujem za absolútne nezmyselné. Toto myslenie je z prvej polovice 20. storočia, my sme to nikdy nechceli ani nechceme." Ako dodal, obavy z Maďarov sú úplne neopodstatnené.
Vysvetlil, že otázku Benešových dekrétov neotvorila SMK, ale samotný život. Podľa neho ľudia teraz na túto situáciu spred 60 rokov spomínajú a pri tejto príležitosti sa organizuje aj množstvo stretnutí, na ktorých sa Csáky zúčastňuje. "Je to proste určitý pohyb a cez neho sme boli konfrontovaní ako politická strana, aký máme názor na túto vec," doplnil.
Csáky prízvukoval, že SMK nechce dekréty otvárať ani rušiť, ale sa budú zasadzovať za to, aby sa Národná rada SR ospravedlnila tým, ktorých to obdobie zasiahlo. "Toto nie je náš nápad, pretože Slovenská národná rada sa v roku 1991 za tie isté dokumenty ospravedlnila už Nemcom. Ak to bolo vtedy správne, a my sme za to hlasovali, tak si myslím, že by to bolo dobré urobiť aj teraz." Ako ďalej pokračoval, tiež by sa malo analyzovať možné odškodnenie takýchto obetí, aj keď iba symbolické.
Za zhabaný majetok kultúrnych a cirkevných inštitúcií by mohol byť podľa neho zriadený fond na podporu kultúry a školstva maďarskej a nemeckej menšiny. V prípade odvlečených ľudí na nútené práce by išlo o osobné odškodnenie, keďže ide už len o relatívne malý počet občanov SR.