AKTUALIZOVANÉ 17:33

Kto sa nám ospravedlní, SNS nechá na Maďarov

Bratislava 29. septembra (TASR) - Zlý stav slovensko-maďarských vzťahov je výsledkom asymetrického pôsobenia, myslí si predseda poslaneckého klubu SNS ...

Bratislava. Je na maďarskom národe, aby sa rozhodol, kto sa zhostí úlohy ospravedlniť sa Slovákom. Podľa SNS by najprv malo prísť k jednostrannému, zdôrazňujem dobrovoľnému a úprimnému ospravedlneniu sa maďarského parlamentu alebo prezidenta, uviedol v rozhovore pre TASR predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

Jednostranné ospravedlnenie z maďarskej strany je podľa neho logickým dôsledkom nepomerne väčšieho rozsahu krívd, ktorých sa Maďari voči Slovákom v histórii dopustili. Len takýto krok je podmienkou zlepšenia vzájomných slovensko-maďarských vzťahov.

Príkladov ospravedlnenia za minulosť nachádza Rafaj v histórii dostatok. Uviedol príklad ospravedlnenia nemeckého prezidenta Poliakom, japonského premiéra Morihira Hosokawu Kórejčanom a Číňanom. V neposlednom rade tiež ospravedlnenie Slovákov za prenasledovanie židov počas existencie Slovenskej republiky v rokoch 1939-1945.

Pokus SMK schváliť deklaráciu, ktorou sa Slováci a Maďari navzájom ospravedlnili, hodnotí za neúprimnú. Bol to akýsi úder blesku, o ktorom dobre vedeli, že nemôže vyjasniť oblohu nad slovensko-maďarskými vzťahmi, nazdáva sa. Slovensko sa do týchto morálnych aktivít už zapojilo a na ťahu je maďarská strana, uzavrel Rafaj.

My im do vnútorných záležitostí nezasahuje, oni áno

Zlý stav slovensko-maďarských vzťahov je výsledkom asymetrického pôsobenia, myslí si Rafaj. Slovensko vôbec nezasahuje do vnútorných záležitostí Maďarskej republiky, aj keď by sa mohlo opýtať, kam sa podelo pol milióna slovenskej menšiny za posledných 40 rokov. Na druhej strane maďarské politické elity bez ohľadu na to, aké majú zafarbenie, či sú pravicové alebo ľavicové, neustále vstupujú do vnútorných záležitostí SR, uviedol Rafaj pre TASR.

Odmieta však, že by sa SNS neusilovala o zlepšovanie vzájomných vzťahov. Slovensko-maďarské vyrovnanie však považuje za proces, ktorý má viacero etáp. Jednou z nich je definitívne uzatvorenie právnych vzťahov z minulosti. Práve tomuto účelu mala poslúžiť prijatá deklarácia o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, teda najmä tzv. Benešových dekrétov.

Po prijatí tohto dokumentu Slovensko získalo čas na strávenie a odkomunikovanie ďalších krokov. Najdôležitejším a nevyhnutným nasledujúcim krokom by podľa Rafaja malo byť dobrovoľné a úprimné ospravedlnenie sa Maďarskej strany za krivdy napáchané na slovenskom národe.

Slovensko-maďarské vzťahy sa zhoršili potom, čo slovenský parlament prijal uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, proti ktorému protestovali maďarskí poslanci, politici SMK aj niektorí europoslanci. Maďarský prezident László Sólyom toto uznesenie označil za facku. Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová zrušila stretnutie so svojím slovenským partnerom Pavlom Paškom.

Historici: Napätie spôsobuje interpretácia

Medzi zlomové momenty histórie, ktorých rôzna interpretácia dodnes vyvoláva napätia medzi Slovenskom a Maďarskom, patrí okruh problémov spätý s tzv. revolúciou v rokoch 1848-49, rakúsko-uhorským vyrovnaním v roku 1867, obdobím rokov 1918-20 súvisiacich so vznikom ČSR a Trianonskej dohody, Viedenská arbitráž v roku 1938 a obdobie rokov 1945-48 s problematikou Benešových dekrétov. Pre TASR to povedal Miroslav Michela z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) zaoberajúci sa históriou 20. storočia a slovensko-maďarskými vzťahmi.

Attila Simon z Fórum inštitútu pre výskum menšín ako neuralgické body vidí uhorskú národnostnú politiku počas dualizmu, Trianon, Viedenskú arbitráž a povojnový osud Maďarov na Slovensku.

Maďari sa podľa Simona napríklad na obdobie dualizmu pozerajú ako na rozkvet Uhorska, kedy maďarská kultúra, umenie a literatúra dosiahli naozaj obrovské výsledky. Nevšímajú si pritom skutočnosť, že kvôli úzkoprsej národnostnej politike práve vtedy Uhorsko prestávalo byť ozajstnou vlasťou nemaďarských národov, vtedy aj Slovákov. Hoci maďarskí historici už nepopierajú, že vtedajšia uhorská národnostná politika bola chybná, ešte by to potrebovalo väčšiu empatiu voči postaveniu Slovákov.

Zo slovenskej strany Simonovi chýba, že slovenské učebnice nerobia rozdiel medzi prirodzenou a násilnou asimiláciou, čiže štatistické straty Slovákov pripisujú iba na vrub násilnej maďarizácie. Zabúdajú však na to, že modernizácia Uhorska priniesla zo sebou ďalekosiahle spoločenské premeny, medzi nimi aj prirodzenú asimiláciu národností, hlavne Slovákov a Nemcov, čiže tých národností, ktoré spájali s Maďarmi stáročné kultúrne väzby. Tým nepopiera asimilačné úmysly maďarských vládnych činiteľov, len pochybuje o tom, či tieto kroky priniesli výsledky, aké im pripisuje slovenská verejnosť. Výsledkom podľa neho nebola asimilácia, ale to, že svojou nacionalistickou národnostnou politikou Maďari od seba odcudzili slovenskú inteligenciu.

Trianon - maďarská katastrofa

Simon považuje za pochopiteľné, že Maďari pozerajú na Trianon ako na národnú katastrofu, keď sa kvôli veľmocenského diktátu dostal každý tretí Maďar do menšinovej pozície. Pre Slovákov zas znamenal rozpad Uhorska krok dopredu za dosiahnutím svojbytnosti, takže tento akt hodnotia pozitívne.

So Simonom sa zhoduje aj Michela, ktorý rok 1918 (maďarský diskurz akcentuje obdobie rokov 1918-20), považuje za bod nula, od ktorého dochádza k zásadnému prehodnoteniu slovensko-maďarských a maďarsko-slovenských vzťahov. Zatiaľ čo Slováci hovoria o skončení obdobia útlaku, zaostalosti a tisícročnej poroby, maďarský kontext akcentuje historickú nespravodlivosť, stratené, odtrhnuté územia, okyptené Maďarsko. Neochota akceptovať vzniknutý stav reprodukovala sebaobraz Maďarov ako "najnešťastnejšieho národa".

Problémom podľa Simona zostáva, že slovenská historiografia a hlavne slovenská verejnosť považuje za akúsi historickú spravodlivosť nielen rozpad Uhorska, ale aj to, ako vtedy stanovili hranice. Chýba mu tu prejav istej empatie k Maďarom, ktorí nemali možnosť uplatniť právo na sebaurčenie, z jedného dňa na druhý sa dostali do cudzieho štátu a ocitli sa oddelení od svojho národa.

Maďarská verejnosť by zasa mala pochopiť, že na rozpad Uhorska a zánik tisícročnej kontinuity netreba pozerať len na ako historickú nespravodlivosť a národnú katastrofu, ktorá bola zapríčinená len vonkajším faktormi, ale treba hovoriť aj o zodpovednosti uhorskej politiky.

Svoju traumu majú aj Slováci - Viedeň

To isté platí pre obdobie viedenskej arbitráže, len vtedy sa vymenili pozície. Zase prišiel veľmocenský diktát, ibaže tentoraz v neprospech Slovákov. Maďarská verejnosť by mala podľa Simona pochopiť, že takéto riešenie znášali Slováci, ktorí museli opustiť toto územie, ťažko. Slováci by zase mali považovať za prirodzené, že príslušníci maďarskej menšiny prijali túto zmenu s radosťou. A netreba zabudnúť ani na to, že druhou alternatívou pre maďarskú menšinu bolo vtedy už silne sa fašizujúce autonómne Slovensko Jozefa Tisa.

Obaja historici považujú za základný problém to, ako sa maďarská i slovenská kolektívna historická pamäť snaží vyvlastňovať určité fragmenty spoločných dejín a rozdielne ich interpretuje. Maďarská verejnosť pozerá na dejiny Uhorského štátu ako na výlučne maďarské národné dejiny, a vo všetkom, čo sa narodilo počas Uhorského kráľovstva, vidí produkt maďarského národa ako by v historickom Uhorsku nežili Nemci, Slováci, Rumuni atď. Aj na Slovensko pozerá ako na stratený Felvidék, kde všetko, čo je cenné, pochádza od Maďarov.

Slovenské povedomie zase podľa Simona pozerá na dnešné Slovensko ako na monopol Slovákov, na čo majú Slováci prednostné právo. Pre neho ako Maďara a historika je cudzie to, že slovenské historické povedomie (za čo môže historická veda) premieta dnešné štátne hranice aj do minulosti, a tým vytvára dojem, ako by Slovensko a terajšie jeho hranice boli historickou realitou aj v stredoveku. Problém vidí v tom, že sa v rámci týchto hraníc vyselektuje to, čo môže byť považované za slovenské, a ostatné udalosti, osobnosti, a celouhorská politika zostávajú mimo.

Nová vlna nacionalizmu v socializme

Novú vlnu nacionalizmu podľa Michelu spustili zmeny v socialistickom bloku na konci 80. rokov, ktoré vyvolali záujem opätovne zrekonštruovať "pamäť národa". Obdobie socializmu po druhej svetovej vojne len zmrazilo, respektíve tabuizovalo horúce nacionálne témy, ktoré zmizli pod zem ako ponorná rieka, aby sa v 90. rokoch minulého storočia vynorili a zažili svoju renesanciu.

Simon aj Michela ako prípadné ospravedlnenie oboch štátov vidia skôr všeobecnú deklaráciu bez vymenovania hriechov. Ide o dlhodobý proces, cez ktorý sa okrem politikov musia preniesť aj obyvatelia obidvoch krajín.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 204
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 924
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 632
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 741
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 365
 6. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 331
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 225
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 887
 9. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 437
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 416

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla. Za služby evidencie vozidiel sa bude dať zaplatiť kartou.

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne.

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Druhá Ficova vláda odklepla stimuly 125 miliónov.

Neprehliadnite tiež

NAKA už má na stole parlamentné otváranie listov

Národná kriminálna agentúra dostala podnet od Generálnej prokuratúry. V súčasnosti sa rozhoduje, či začne trestné stíhanie.

Môžu policajti prehľadávať školské tašky žiakov? A môžu ich orehľadať vám

Stredajšia akcia na strednej škole v Bratislave drogy neodhalila. Rozprúdila však debatu o tom, na čo majú policajti právo

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.

Opravme rakovinu. Chceme podporiť boj Slovenska s rakovinou, potrebujeme vašu pomoc

Chceme vylepšiť články o rakovine na slovenskej Wikipédii. Príďte na upravovací maratón Wikipédie.