SME

Kto sa nám ospravedlní, SNS nechá na Maďarov

Bratislava 29. septembra (TASR) - Zlý stav slovensko-maďarských vzťahov je výsledkom asymetrického pôsobenia, myslí si predseda poslaneckého klubu SNS ...

Bratislava. Je na maďarskom národe, aby sa rozhodol, kto sa zhostí úlohy ospravedlniť sa Slovákom. Podľa SNS by najprv malo prísť k jednostrannému, zdôrazňujem dobrovoľnému a úprimnému ospravedlneniu sa maďarského parlamentu alebo prezidenta, uviedol v rozhovore pre TASR predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

Jednostranné ospravedlnenie z maďarskej strany je podľa neho logickým dôsledkom nepomerne väčšieho rozsahu krívd, ktorých sa Maďari voči Slovákom v histórii dopustili. Len takýto krok je podmienkou zlepšenia vzájomných slovensko-maďarských vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladov ospravedlnenia za minulosť nachádza Rafaj v histórii dostatok. Uviedol príklad ospravedlnenia nemeckého prezidenta Poliakom, japonského premiéra Morihira Hosokawu Kórejčanom a Číňanom. V neposlednom rade tiež ospravedlnenie Slovákov za prenasledovanie židov počas existencie Slovenskej republiky v rokoch 1939-1945.

Pokus SMK schváliť deklaráciu, ktorou sa Slováci a Maďari navzájom ospravedlnili, hodnotí za neúprimnú. Bol to akýsi úder blesku, o ktorom dobre vedeli, že nemôže vyjasniť oblohu nad slovensko-maďarskými vzťahmi, nazdáva sa. Slovensko sa do týchto morálnych aktivít už zapojilo a na ťahu je maďarská strana, uzavrel Rafaj.

My im do vnútorných záležitostí nezasahuje, oni áno

Zlý stav slovensko-maďarských vzťahov je výsledkom asymetrického pôsobenia, myslí si Rafaj. Slovensko vôbec nezasahuje do vnútorných záležitostí Maďarskej republiky, aj keď by sa mohlo opýtať, kam sa podelo pol milióna slovenskej menšiny za posledných 40 rokov. Na druhej strane maďarské politické elity bez ohľadu na to, aké majú zafarbenie, či sú pravicové alebo ľavicové, neustále vstupujú do vnútorných záležitostí SR, uviedol Rafaj pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Odmieta však, že by sa SNS neusilovala o zlepšovanie vzájomných vzťahov. Slovensko-maďarské vyrovnanie však považuje za proces, ktorý má viacero etáp. Jednou z nich je definitívne uzatvorenie právnych vzťahov z minulosti. Práve tomuto účelu mala poslúžiť prijatá deklarácia o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, teda najmä tzv. Benešových dekrétov.

Po prijatí tohto dokumentu Slovensko získalo čas na strávenie a odkomunikovanie ďalších krokov. Najdôležitejším a nevyhnutným nasledujúcim krokom by podľa Rafaja malo byť dobrovoľné a úprimné ospravedlnenie sa Maďarskej strany za krivdy napáchané na slovenskom národe.

Slovensko-maďarské vzťahy sa zhoršili potom, čo slovenský parlament prijal uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, proti ktorému protestovali maďarskí poslanci, politici SMK aj niektorí europoslanci. Maďarský prezident László Sólyom toto uznesenie označil za facku. Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová zrušila stretnutie so svojím slovenským partnerom Pavlom Paškom.

SkryťVypnúť reklamu

Historici: Napätie spôsobuje interpretácia

Medzi zlomové momenty histórie, ktorých rôzna interpretácia dodnes vyvoláva napätia medzi Slovenskom a Maďarskom, patrí okruh problémov spätý s tzv. revolúciou v rokoch 1848-49, rakúsko-uhorským vyrovnaním v roku 1867, obdobím rokov 1918-20 súvisiacich so vznikom ČSR a Trianonskej dohody, Viedenská arbitráž v roku 1938 a obdobie rokov 1945-48 s problematikou Benešových dekrétov. Pre TASR to povedal Miroslav Michela z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) zaoberajúci sa históriou 20. storočia a slovensko-maďarskými vzťahmi.

Attila Simon z Fórum inštitútu pre výskum menšín ako neuralgické body vidí uhorskú národnostnú politiku počas dualizmu, Trianon, Viedenskú arbitráž a povojnový osud Maďarov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Maďari sa podľa Simona napríklad na obdobie dualizmu pozerajú ako na rozkvet Uhorska, kedy maďarská kultúra, umenie a literatúra dosiahli naozaj obrovské výsledky. Nevšímajú si pritom skutočnosť, že kvôli úzkoprsej národnostnej politike práve vtedy Uhorsko prestávalo byť ozajstnou vlasťou nemaďarských národov, vtedy aj Slovákov. Hoci maďarskí historici už nepopierajú, že vtedajšia uhorská národnostná politika bola chybná, ešte by to potrebovalo väčšiu empatiu voči postaveniu Slovákov.

Zo slovenskej strany Simonovi chýba, že slovenské učebnice nerobia rozdiel medzi prirodzenou a násilnou asimiláciou, čiže štatistické straty Slovákov pripisujú iba na vrub násilnej maďarizácie. Zabúdajú však na to, že modernizácia Uhorska priniesla zo sebou ďalekosiahle spoločenské premeny, medzi nimi aj prirodzenú asimiláciu národností, hlavne Slovákov a Nemcov, čiže tých národností, ktoré spájali s Maďarmi stáročné kultúrne väzby. Tým nepopiera asimilačné úmysly maďarských vládnych činiteľov, len pochybuje o tom, či tieto kroky priniesli výsledky, aké im pripisuje slovenská verejnosť. Výsledkom podľa neho nebola asimilácia, ale to, že svojou nacionalistickou národnostnou politikou Maďari od seba odcudzili slovenskú inteligenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Trianon - maďarská katastrofa

Simon považuje za pochopiteľné, že Maďari pozerajú na Trianon ako na národnú katastrofu, keď sa kvôli veľmocenského diktátu dostal každý tretí Maďar do menšinovej pozície. Pre Slovákov zas znamenal rozpad Uhorska krok dopredu za dosiahnutím svojbytnosti, takže tento akt hodnotia pozitívne.

So Simonom sa zhoduje aj Michela, ktorý rok 1918 (maďarský diskurz akcentuje obdobie rokov 1918-20), považuje za bod nula, od ktorého dochádza k zásadnému prehodnoteniu slovensko-maďarských a maďarsko-slovenských vzťahov. Zatiaľ čo Slováci hovoria o skončení obdobia útlaku, zaostalosti a tisícročnej poroby, maďarský kontext akcentuje historickú nespravodlivosť, stratené, odtrhnuté územia, okyptené Maďarsko. Neochota akceptovať vzniknutý stav reprodukovala sebaobraz Maďarov ako "najnešťastnejšieho národa".

SkryťVypnúť reklamu

Problémom podľa Simona zostáva, že slovenská historiografia a hlavne slovenská verejnosť považuje za akúsi historickú spravodlivosť nielen rozpad Uhorska, ale aj to, ako vtedy stanovili hranice. Chýba mu tu prejav istej empatie k Maďarom, ktorí nemali možnosť uplatniť právo na sebaurčenie, z jedného dňa na druhý sa dostali do cudzieho štátu a ocitli sa oddelení od svojho národa.

Maďarská verejnosť by zasa mala pochopiť, že na rozpad Uhorska a zánik tisícročnej kontinuity netreba pozerať len na ako historickú nespravodlivosť a národnú katastrofu, ktorá bola zapríčinená len vonkajším faktormi, ale treba hovoriť aj o zodpovednosti uhorskej politiky.

Svoju traumu majú aj Slováci - Viedeň

To isté platí pre obdobie viedenskej arbitráže, len vtedy sa vymenili pozície. Zase prišiel veľmocenský diktát, ibaže tentoraz v neprospech Slovákov. Maďarská verejnosť by mala podľa Simona pochopiť, že takéto riešenie znášali Slováci, ktorí museli opustiť toto územie, ťažko. Slováci by zase mali považovať za prirodzené, že príslušníci maďarskej menšiny prijali túto zmenu s radosťou. A netreba zabudnúť ani na to, že druhou alternatívou pre maďarskú menšinu bolo vtedy už silne sa fašizujúce autonómne Slovensko Jozefa Tisa.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja historici považujú za základný problém to, ako sa maďarská i slovenská kolektívna historická pamäť snaží vyvlastňovať určité fragmenty spoločných dejín a rozdielne ich interpretuje. Maďarská verejnosť pozerá na dejiny Uhorského štátu ako na výlučne maďarské národné dejiny, a vo všetkom, čo sa narodilo počas Uhorského kráľovstva, vidí produkt maďarského národa ako by v historickom Uhorsku nežili Nemci, Slováci, Rumuni atď. Aj na Slovensko pozerá ako na stratený Felvidék, kde všetko, čo je cenné, pochádza od Maďarov.

Slovenské povedomie zase podľa Simona pozerá na dnešné Slovensko ako na monopol Slovákov, na čo majú Slováci prednostné právo. Pre neho ako Maďara a historika je cudzie to, že slovenské historické povedomie (za čo môže historická veda) premieta dnešné štátne hranice aj do minulosti, a tým vytvára dojem, ako by Slovensko a terajšie jeho hranice boli historickou realitou aj v stredoveku. Problém vidí v tom, že sa v rámci týchto hraníc vyselektuje to, čo môže byť považované za slovenské, a ostatné udalosti, osobnosti, a celouhorská politika zostávajú mimo.

SkryťVypnúť reklamu

Nová vlna nacionalizmu v socializme

Novú vlnu nacionalizmu podľa Michelu spustili zmeny v socialistickom bloku na konci 80. rokov, ktoré vyvolali záujem opätovne zrekonštruovať "pamäť národa". Obdobie socializmu po druhej svetovej vojne len zmrazilo, respektíve tabuizovalo horúce nacionálne témy, ktoré zmizli pod zem ako ponorná rieka, aby sa v 90. rokoch minulého storočia vynorili a zažili svoju renesanciu.

Simon aj Michela ako prípadné ospravedlnenie oboch štátov vidia skôr všeobecnú deklaráciu bez vymenovania hriechov. Ide o dlhodobý proces, cez ktorý sa okrem politikov musia preniesť aj obyvatelia obidvoch krajín.

Autor: mš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu