Bratislava. Vyrovnanie sa s históriou slovensko-maďarských vzťahov je nemožné bez vyriešenia tejto problematiky na politickej úrovni. V rozhovore pre TASR takto reagoval predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj na otázku, či by nebolo vhodnejšie prenechať historické témy historikom-odborníkom. Úlohou historikov je podľa neho najmä prinášanie nových uhlov pohľadov pri skúmaní minulosti.
História sa nikdy nedá vysvetľovať jednotným názorom; to už by bola potom propaganda. Pokiaľ nedôjde k vysporiadaniu a stráveniu tejto bolesti aj na politickej úrovni, historici veľa nezmôžu, vysvetlil svoje stanovisko Rafaj.
Problém však vidí aj v historikoch. Zatiaľ čo na Slovensku je silná pluralita názorov na dejinný vývoj, v Maďarsku sa zrejme uplatňuje akýsi komplex povinného výkladu v prospech vedúcej úlohy maďarstva nielen v celej karpatskej kotline, ale pomaly už na celej zemeguli. Podľa Rafaja jedna strana nechce priznať, že po roku 1868 sa uskutočňovala cielená asimilácia nemaďarských národov v Uhorsku.
Rafael Rafaj upozorňuje, že to bola práve SMK, ktorá prišla s kontroverznými témami. Myslí si, že to je cielená snaha, keďže počas pôsobenia v dvoch predchádzajúcich vládach Mikuláša Dzurindu pri nástupe do vlády v roku 1998 im to partneri neumožnili. SMK prezieravo prijala vnútrostranícke uznesenie, ktoré zaväzovalo jednotlivých funkcionárov nepertraktovať iritujúce témy ako je autonómia, Benešove dekréty a podobne, uzatvára Rafaj.
Podľa Rafaja bude mať zákon na ochranu republiky trestnoprávny charakter
Slovenská národná strana pokračuje v príprave zákona na ochranu republiky. Dokument má prispieť ku garancii územnej celistvosti Slovenska. Zákon má zabrániť útokom a spochybňovaniu dokumentov, ktoré mali vplyv na usporiadane v Európe po prvej a druhej svetovej vojne, napríklad aj Trianonskú zmluvu, uviedol Rafaj.
SNS v súčasnosti analyzuje podobné zákony platné v pobaltských krajinách, inšpiráciu však národniari hľadajú aj za oceánom. Podrobne skúmame tiež americký Patriot Act, priblížil Rafaj možnú podobu pripravovaného právneho predpisu.
Uvedený dokument bude mať po prijatí aj trestnoprávne dôsledky. Podobne, nazdáva sa Rafaj, má právne dôsledky a relevanciu aj deklarácia o nemennosti povojnových dokumentov, ktorú parlament schválil na svojej 13. schôdzi v septembri. Uznesenie, aj keď nemá formu zákona, je mu obsahom a dosahom rovnocenné. Treba si položiť otázku, ako postupovať v prípade poslanca Pála Csákyho, ktorý spochybnil legitímne prijaté uznesenie už po jeho schválení. S vedomím, že je schválené a právoplatné ho označil za zdrap papiera, uviedol.