Bratislava 30. septembra (TASR) - Pútnická omša na počesť blahoslavenej sestry Zdenky, ktorá sa stala obeťou prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu, bola dnes v kostole Povýšenia svätého kríža v Podunajských Biskupiciach.
Hlavný celebrant omše Daniel Dian, kňaz, vysokoškolský pedagóg a šéfredaktor časopisu Duchovný pastier, pripomenul, že pápež Ján Pavol II. počas svojej tretej návštevy Slovenska 14. septembra 2003 vyhlásil sestru Zdenku Schelingovú za blahoslavenú ako vôbec prvú Slovenku v dejinách. Cieľom takýchto spomienkových podujatí je podľa jeho slov živiť úctu k sestre Zdenke a jej životnému príbehu, ktorý je príkladom vernosti, odvahy a odpustenia.
Zdenka Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej. Ako 15-ročná odišla do kláštora Milosrdných sestier svätého Kríža. Študovala zdravotníctvo. Slúžila ako ošetrovateľka v Humennom, neskôr v Bratislave ako laborantka na röntgenologickom oddelení Štátnej nemocnice (dnešná Fakultná nemocnica).
Začiatkom roka 1952 sestra Zdenka pomohla k úteku z väzenia kňazovi Štefanovi Koštialovi a trom bohoslovcom, ktorým hrozila poprava. Zdenku potom zatkli a po niekoľkomesačnom vyšetrovaní a mučení postavili pred súd, ktorý ju 17. júna 1952 odsúdil za velezradu na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv. Väzenie a mučenie podlomilo jej zdravie natoľko, že 15. apríla 1955 musela byť podmienečne prepustená na slobodu. Zomrela na následky väznenia a mučenia 31. júla 1955 v Trnave. Jej telesné pozostatky uložili na cintoríne v Podunajských Biskupiciach. V 90. rokoch ich premiestnili do Trnavy.