Bratislava. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič považuje rozruch okolo novely zákona o zdravotných poisťovniach za neprimeraný. Ako vysvetlil v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12, jeho prijatím sa nezruší pluralita zdravotných poisťovní a ani to, aby ZP nemohli tvoriť zisk, len sa stanoví, na čo ho majú použiť.
"Obmedzujeme výšku správneho fondu a ďalšie to čo je v zákone, aby sa prestalo kupčiť s poistným kmeňom. Vôbec sa nehovorí o jednej poisťovni, my budeme len radi, keď vytvoria poisťovne zisk, len chceme, aby sa použil na úhradu zdravotnej starostlivosti," zdôraznil Valentovič.
Novotný: Vláda útočí na pluralitu
Poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný oponoval, že táto novela jasne dokazuje, že ňou vláda útočí na súkromné ZP a pluralitu. Pripomenul, že cieľ vlády je jasný, a to vznik jednej verejnoprávnej ZP, pričom chce vytlačiť súkromné poisťovne. Je presvedčený, že ak im takýmto spôsobom zviažu ruky, nebudú mať dôvod vytvárať žiaden kladný hospodársky výsledok. Podľa neho by sa mal nechať priestor na vzájomné súťaženie medzi ZP a aby si mohli robiť so ziskom, čo uznajú za vhodné. Na druhej strane sa vyslovil za to, aby sa vytvorili také zákonné podmienky, na základe ktorých by museli maximálne efektívne nakupovať zdravotnú starostlivosť.
Valentovič poznamenal, že o tomto návrhu zákona sa ešte rokuje. "Do budúcnosti uvidíme, čo príde, aká bude situácia, ako sa budú chovať ZP. Je to otvorená kniha." Zdôraznil, že v súčasnosti vláda nechce jednu ZP, ale do budúcna túto možnosť nevylúčil. Zároveň je presvedčený, že návrh novely má podporu koaličných partnerov a v parlamente za neho zahlasujú.
Novotný uviedol, že petíciu za zachovanie plurality zdravotných poisťovní podpísalo takmer 160 000 ľudí. Valentovič naopak argumentoval tým, že má k dispozícii reprezentatívny prieskum ÚVVM pri Štatistickom úrade SR, ktorý dokazuje, že ľudia nechcú, aby so ziskom poisťovne mohol manipulovať akcionár. Podľa neho prieskum preukázal, že si to neželá 2,65 milióna ľudí.
Nové prerozdelenie peňaží pre poisťovne
K pripravovanému novému systému deleniu peňazí pre ZP sa šéf rezortu zdravotníctva vyjadril, že sa diskutuje o troch možnostiach, a to o vytvorení prerozdeľovacieho fondu na hradenie zvlášť finančne náročných výkonov. Ďalej, že by sa k prerozdeľovaniu okrem veku a pohlavia pridala aj chorobnosť, prípadne konkrétne diagnózy. Treťou alternatívou je zostať pri súčasnom systéme, ale ísť na stopercentné prerozdelenie.
Podľa Novotného pre SDKÚ-DS prichádza do úvahy druhý variant, avšak za sprísnenia podmienok pre ZP, týkajúci sa zisku. Tretiu možnosť odmietol.
Štát by mal za poistencov platiť 5 percent
Valentovič sa zároveň naďalej bude snažiť presadiť, aby štát zvýšil odvody za svojich poistencov. Zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov zo štyroch na päť percent bude požadovať pri rokovaniach o návrhu štátneho rozpočtu.
"Budem žiadať do konca päť percent, ja neustupujem z toho," povedal Valentovič. V prípade, že neuspeje, zdravotníctvo sa podľa neho bude musieť vyrovnať s tým, koľko peňazí získa. Poslanec za SDKÚ-DS a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný kritizoval, že štát ešte nezvýšil odvody na päť percent. Podľa neho vláda tak porušuje vlastné programové vyhlásenie.
Zvýšiť platy tak ako chcú odboráti, je nereálne
Podľa ministra splnenie požiadavky zdravotníckych odborárov na zvýšenie platov o 30 percent je nereálne. Myslí si, že ak odborári požadujú zvýšenie počtu lekárov o 10 až 15 percent tak "niektoré zdravotné zariadenia pôjdu do útlmu a títo lekári prejdú do týchto zariadení". Valentovič ďalej uviedol, že vláda nechce ponechať len jednu zdravotnú poisťovňu.
Autor: mš

Beata
Balogová
