Bratislava 30. septembra (TASR) - Prijatie uznesenia o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov nemalo nijaký právny a spoločenský zmysel. V dnešnej relácii TV Markíza Na telo to povedala europoslankyňa za stranu Smer-SD Monika Flašíková-Beňová.
Podľa jej slov predmetný dokument nemá opodstatnenie, lebo časť dekrétov je už zapracovaných v našom zákonodarstve. "Parlament sa uzniesol na tom, že budeme dodržiavať to, čo sa dodržiava," podotkla. Zvýšenie napätia medzi SR a Maďarskom po prijatí uznesenia sčasti chápe. "Ako by sme sa pozerali my na maďarský parlament, keby v časoch Slotových vyhlásení o tankoch a tiahnutí na Budapešť prijal uznesenie o mobilizácii na našich spoločných hraniciach. Tiež by sme boli prekvapení a nechápali by sme," myslí si.
Poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Vladimír Palko podotkol, že prijatie uznesenia možno nebolo nevyhnutné, ale bolo správne za to hlasovať. Jeho názor je, že všetko začal šéf SMK Pál Csáky. "Nemožno jednostranne otvárať tému utrpenia Maďarov po druhej svetovej vojne bez toho, aby sme hovorili, čo tomu predchádzalo. Ak to niekto urobí, tak sa stane presne to, čo sa stalo teraz," vysvetlil s tým, že je v tejto oblasti problém nájsť vyváženú politiku, lebo nemožno to chápať ako spor medzi SNS a SMK. "To by bola najväčšia katastrofa."
Aj podľa Beňovej bolo Csákyho a následne aj Slotovo konanie veľmi nešťastné. "Nie je dôvod otvárať tému Benešových dekrétov. Aj medzinárodné inštitúcie to potvrdili," podotkla a pokračovala, že si ale váži fakt, že uznesenie obsahuje odmietnutie kolektívnej viny a snahu o dobré vzťahy s Maďarskom. "Ja odmietam radikalizáciu nacionalistických tém. Všetci, ktorí za uznesenie hlasovali, sa nechali vyprovokovať Csákym," pripomenula.
Europoslankyni prekáža aj snaha politikov uzákoniť zásluhy Andreja Hlinku. "Vadí mi, že politici chcú určovať, kto bude otcom národa. Veľkosť národa sa nedá merať tým, či má uzákoneného otca," uviedla a mieni, že samotný Hlinka je aj tak príliš kontroverzná osoba našich dejín, keďže sympatizoval s Mussolinim či Francom.
V tejto súvislosti vidí schizofréniu našej politiky. "Politici chodia oslavovať SNP a na druhej strane sa Slovenský zväz protifašistických bojovníkov podpíše pod petíciu proti zákonu o Hlinkovi."
Podľa Palka bol Hlinka politik, ktorý urobil zo Slovenska politický národ a v tomto má nezastupiteľné postavenie.
map ed