TRENČÍN 30. septembra (SITA) - Pre slovenské mestá a obce existuje spôsob, ako zvládnuť platby za vykurovanie škôl. Mali by ich prebudovať na energeticky pasívne domy, ktoré dokážu ušetriť až 90 percent nákladov na vykurovanie, ktoré je najväčšou časťou prevádzkových nákladov budovy. Tvrdí to predseda Inštitútu pre pasívne domy (IEPD) Henrich Pifko, ktorý v Centre rozvoja mesta v Trenčíne otvoril výstavu o ekologicky šetrnom bývaní. Ako pri prezentácii domov uviedol Pifko, Európska únia by už o niekoľko rokov mohla vydať smernicu, ktorá by štátom a samosprávam ukladala z verejných zdrojov stavať len takéto domy. Tie okrem obrovskej úspory energie produkujú až 30-krát menej emisií oxidu uhličitého. Pifko sa domnieva, že ak už samosprávy zatepľujú svoje školy, je doslova mrhaním verejných prostriedkov, ak sa rekonštrukcia neurobí najlepším možným spôsobom, a to je práve spôsob energeticky pasívneho domu. "Ten cenový rozdiel je prekvapujúco malý," tvrdí Pifko. Inštitút podľa jeho slov pripravuje takýto projekt rekonštrukcie na jednej z petržalských škôl. Výstava ukazuje hlavne možnosti vybudovania súkromných pasívnych domov. Návštevníci výstavy sa pýtali na možnosť výstavby takého domu u nás, ako aj na možné problémy s bývaním v pasívnom dome.
Pasívne domy, ktoré pochádzajú a hojne sa využívajú v Nemecku a Rakúsku, sú na Slovensku zatiaľ len prototypmi. Pasívnymi sa podľa Pifka nazývajú preto, že nie sú zameriavané na získavanie energie, ale na jej šetrenie. Podľa inštitútu to spôsobuje viacero faktorov. Dom je v prvom rade zo všetkých strán kvalitne zaizolovaný, má južnú orientáciu okien a riadené vetranie. To znamená, že sa nevetrá otváraním okien, ale systémom, pri ktorom v zime odchádzajúci znečistený, ale teplý vzduch pomocou technológie ohrieva prichádzajúci vzduch. V lete je to opačne. Pri domoch je osadený aj zemný výmenník tepla, ktorý vzduch privádza pod zemou, kde je stála teplota a vzduch ohrieva, prípadne ochladzuje. Pifko potvrdil, že riadené vetranie je pomerne drahé, na druhej strane ,ak už v škole osadia kvalitné tesniace okná, musia sa zaoberať aj výmenou vzduchu počas zimy, s čím súvisí zdravie detí.
V západnej Európe sa podľa Pifka okrem firiem stavajú už aj nové školy ako energeticky pasívne. Ako príklad uviedol Frankfurt, kde postavili takúto školu. Mestskí radní boli podľa jeho slov s projektom veľmi spokojní a rozhodli, že všetky mestom financované výstavby musia byť energeticky pasívne. Na Slovensku však môže byť problémom cena takýchto domov. Zatiaľ čo v západnej Európe je cena energeticky pasívneho domu o 10 až 20 percent vyššia než výstavba bežného domu, na Slovensku je to viac ako tretina. Nepomer Pifko vysvetlil tým, že u nás je štandard klasického domu nižší, rozhodujú aj západne ceny špeciálnych technológií. Vzhľadom na ušetrené náklady za kúrenie, sa domy určite oplatia, skonštatoval Pifko.
Dotačná politika na domy na Slovensku podľa Pifka zatiaľ nie je, avšak príslušné ministerstvá na tom pracujú. Ministerstvo životného prostredia však tvrdí, že zo štrukturálnych fondov nie je možné takto domy finančne podporovať. Environmentálny fond poskytuje dotácie na obnoviteľné zdroje, tzv zelenú energiu, teda projekty zamerané na využívanie biomasy, solárnych systémov, tepelných čerpadiel, uviedla Silvia Neuročná z tlačového oddelenia rezortu životného prostredia.
Koncepciu energetiky má na starosti Ministerstvo hospodárstva SR. "Ministerstvo v súčasnosti nemá a ani v najbližšej dobe neplánuje pripravovať program na podporu výstavby energeticky pasívnych domov," uviedla Dagmar Hlavatá z odboru pre vzťahy s verejnosťou a komunikácie MH SR. Podľa jej slov je znižovanie energetickej náročnosti objektov aj v záujme staviteľov alebo vlastníkov domov. Rezort má teraz plné ruky práce s naplnením záväzkov v energetike, ktoré vyplývajú zo smerníc EÚ.
Aby sa dom mohol nazývať energeticky pasívnym, musí spĺňať vymedzené kritéria. Energeticky pasívny dom je objekt, ktorý na zabezpečenie tepelnej pohody počas celého roka nepotrebuje konvenčný vykurovací či klimatizačný systém. Pre dosiahnutie tohto stavu musí mať takýto dom mernú potrebu tepla na vykurovanie oproti bežným domom zníženú o 90 percent. Pojem "pasívny dom“ nie je v našich normách či legislatíve zatiaľ zakotvený, preto IEPD vychádza zo všeobecne uznávaných definícií Passivhaus Institut Darmstadt. Parametre pasívneho domu sú exaktne vypočítateľné a merateľné hodnoty. Dom, ktorý sa nevie preukázať uvedenými hodnotami, nie je energeticky pasívnym, informuje internetová stránka inštitútu.
rc;mt;fa