Bratislava 1. októbra (TASR) - Bahájske spoločenstvo v SR je znepokojené pokračujúcim prenasledovaním bahájov v Iráne, ktoré sa začalo zameriavať aj na deti a mládež. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla Kancelária pre styk s verejnosťou Bahájskeho spoločestva v Slovenskej republike.
V snahe upozorniť na závažné porušovanie ľudských práv v Iráne Bahájske spoločenstvo v SR organizuje 3. októbra v Bratislave koncert spojený s prednáškou a diskusiou. Podujatie sa uskutoční v Múzeu Jána Cikkera (Fialkové údolie 2) o 18.00 h. Na koncerte vystúpi huslista Peter Michalica, prednášať bude profesor psychológie Curtis Russel z USA.
"Prenasledovanie bahájov v Iráne (k bahájskej viere sa tam hlási približne 350.000 ľudí) sa nedeje na etnickom ani politickom princípe, ide o kultúrne čistky. Baháji v Iráne majú rovnakú národnosť ako ostatní Iránčania a pochádzajú zo všetkých spoločenských vrstiev. Od ostatných Iránčanov sa odlišujú len svojím náboženským presvedčením, ktoré im zakazuje, aby svoju vieru ostatným vnucovali," uvádza vo vyhlásení Bahájske spoločenstvo v SR.
Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, jeho dejiny sa začali v roku 1844. Zakladateľom bahájskej viery bol Bahá ďuďlláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Baháji veria, že všetci ľudia majú spoločného Stvoriteľa. Prostredníkmi medzi Bohom a ľuďmi sú podľa nich poslovia boží, výnimočné osobnosti, ktoré žili na tejto zemi a boli zakladateľmi veľkých svetových náboženstiev.
V súčasnosti žije vo vyše 200 krajinách viac ako šesť miliónov nasledovníkov bahájskej viery, ktorí sú príslušníkmi rozmanitých národov a etnických skupín. Na území bývalého Československa bola bahájska viera známa ešte pred vznikom prvej republiky a rozvíjala sa až do roku 1950. Činnosť bahájskeho spoločenstva na našom území sa obnovila po roku 1989, zaregistrované v SR bolo v apríli 2007. Centrá bahájov sú v Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach a ďalších mestách Slovenska.