Rektor ŽU Ján Bujňák pri tejto príležitosti upozornil, že na Slovensku študuje technické odbory iba 18 percent študentov, pričom v USA je to 40 a v Číne 60 percent. "Ak sa hovorí o vedomostnej ekonomike, tak toto môže byť v budúcnosti vážny problém," povedal Bujňák. Dodal, že na ŽU sa záujem študentov o technické vedy zatiaľ neprejavil, napriek tomu, že univerzita robí všetko pre ich propagáciu.
Na otvorení akademického roka ŽU sa zúčastnil aj minister školstva Ján Mikolaj, podľa ktorého v súčasnosti stúpa záujem praxe o absolventov technických odborov. "Je nielen na mladej generácii, aby si uvedomila, že na školu chodí z toho dôvodu, aby to uplatnenie v praxi bolo čo najlepšie. Ja si myslím, že trh to postupne vyrieši. Trošku to priniesla aj doba, pretože sa začalo hovoriť o rôznych manažérskych študijných odboroch a niektorých ďalších, ale manažérske študijné odbory sú aj v technických vedách," uviedol Mikolaj.
Do prvých ročníkov bakalárskeho štúdia ŽU prijali na akreditované programy približne 3.500 študentov, z toho viac ako tri štvrtiny v dennej forme štúdia. Na internátoch ŽU býva takmer 4500 študentov, neuspokojených zostalo menej ako päť percent žiadateľov. Ceny ubytovania sa nezmenili a sú na úrovni minulého akademického roka, pričom prevažná väčšina študentských izieb je vybavená internetovými prípojkami.
V oblasti celouniverzitnej bilaterálnej spolupráce má ŽU rozvinutú zmluvnú spoluprácu podľa 54 platných dohôd na celouniverzitnej úrovni a viac ako 100 dohôd v rámci vedeckovýskumnej a pedagogickej spolupráci na fakultnej úrovni s univerzitami, vysokými školami a inštitúciami. V roku 2007 podpísala univerzita bilaterálne zmluvy s Girne American University (Severný Cyprus) s Bernskou technickou univerzitou (Švajčiarsko) a obnovila zmluvu s Universitou Degli Studi di Parma (Taliansko).