BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Prioritou pri riešení protipovodňových opatrení v okolí rieky Morava je dobudovanie hrádze v oblasti obce Suchohrad pri Záhorskej Vsi v okrese Malacky. Na dnešnom pracovnom výjazde to uviedol minister životného prostredia Jaroslav Izák. Podľa neho sa na budúci rok v súvislosti s týmito opatreniami počíta s preinvestovaním približne 60 miliónov korún. Využiť by sa podľa ministra mali financie zo štrukturálnych fondov i zo štátneho rozpočtu. Pre dobudovanie a spevnenie protipovodňovej hrádze v Suchohrade je už projekt pripravený, treba ho už len aktualizovať a dostať na súčasnú cenovú úroveň. Rieku Morava pritom označil za najviac skúšanú rieku na Slovensku.
Podľa starostu Suchohradu Jozefa Temera je najkritickejší predovšetkým približne 640-metrový úsek v obci, kde nie je dokončená podzemná stena protipovodňovej ochrany. Druhým problémom sú zasa dilatačné špáry na hrádzi, vybudovanej pred približne piatimi rokmi, ktoré počas povodní prepúšťajú vodu z koryta rieky. Situáciu podľa neho komplikuje aj fakt, že pre blízkosť rodinných domov pri hrádzi nie je možný prístup techniky, vrecia s pieskom sa preto musia vždy napĺňať na inom mieste. "Na dokončenie podzemnej steny by bolo potrebných okolo 60 miliónov korún. Koľko by sme však potrebovali na sfunkčnenie systému odvodňovacích kanálov, ktorý bol v minulosti vybudovaný a prospešný a znovuvyužitie mŕtvych ramien Moravy, si netrúfam odhadnúť. V súčasnosti je celá sieť zanedbaná a zarastená, pretože nie sú financie," povedal pre agentúru SITA Temer. Starosta verí, že situácia z jari 2006, kedy hladina Moravy dosahovala okolo 745 centimetrov a vyliata voda zatopila pivnice rodinných domov a niekoľko ulíc, sa už nebude opakovať. "Interval medzi záplavami sa zmenšuje. Ak bolo voľakedy skoro atrakciou, keď sa zdvihla hladina Moravy, teraz sa to opakuje každé dva alebo tri roky. A ak padne Suchohrad, padnú aj obce pod nami. Voda zaleje celé územie," konštatoval Temer.
O dôležitosti dobudovať protipovodňovú hrádzu v obci Suchohrad upozorňuje aj starosta neďalekej Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. "Mám strach o Suchohrad. Sme totiž ako spojené nádoby - keď padne Suchohrad, padne aj Záhorská Ves," tvrdí. Ako ďalej uviedol, samotná Záhorská Ves až také veľké problémy nemá. V rokoch 2003 až 2004 sa pracovalo na zvýšení hrádze, podľa starostu je v súčasnosti stena pod hrádzou veľmi dobre spevnená. Pri minuloročných záplavách zaznamenali iba jeden problém a to na konci obce smerom na Vysokú pri Morave, kde dochádzalo k veľkým priesakom vody. Kompetentní vedeniu obce prisľúbili, že kritické miesto zvýšia a spevnia. "Záhorská Ves nie je náročná," dodal Šimkovič. Relatívne bezproblémová by mala byť aj situácia v obci Gajary. "Podľa posledných informácií by mali byť ukončené sanačné práce spojené s úpravou hrádze rieky Rudava, ktorá s prítokom Lakšársky potok ohrozovala obec minulý rok. Hrádza rieky Morava bola v katastrálnom úseku našej obce už vyriešená. Ochranná hrádza bola spevnená, rozšírená a ukončené boli aj práce na zvýšení koruny hrádze," konštatoval starosta Peter Tydlitát. Ako dodal, ak "technické parametre zodpovedajú požiadavkám, malo by byť všetko v poriadku".
Podľa ministra Izáka však treba pozornosť venovať aj riešeniu protipovodňovej situácie na východnom Slovensku, v rámci krajiny treba vraj zabezpečiť viac ako 180 protipovodňových projektov. "Napríklad treba vybudovať približne šesťkilometrovú hrádzu okolo rieky Tisa. Ukrajinská a maďarská strana už hrádze zvýšila, my zaostávame. Riešiť treba aj rieky Bodrog, Hornád a Torysa," povedal Izák. Slovensko by pritom na budúci rok mohlo dostať štyri miliardy z európskych fondov. Zároveň upozorňuje, že v rámci Slovenska sú protipovodňové opatrenia zaznávané. "V roku 2000 sa prijalo, že do roku 2020 sa preinvestuje viac ako 21 miliárd korún. Zatiaľ sa však zámer nedarí plniť, za necelých osem rokov neboli preinvestované ani dve miliardy korún. Máme dosť značné meškanie," dodal minister.