Staré Hory 2. októbra (TASR) - Nasvedčujú tomu pozorovania z ostatných dní v pohoriach Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Starohorských vrchov.
"Zo šiestich brložísk obsadených viac rokov medveďmi sú štyri umiestnené pod skalnými prevismi a dva v hustých smrekovo-jedľových mladinách. Tie šelmy, ktoré majú vo svojich revíroch skalné previsy, budú na tom počas zimného spánku lepšie ako tie, ktoré sa k spánku uložia v nejakej "kolibe" z halúz v ihličnatej mladine. Ak bude teplá zima, tak do polojaskynky im na rozdiel od "koliby" nenaprší a voda ich nezobudí," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Medvede, ktoré v pelechoch v mladinách dážď zo spánku prebudí a vydurí ich von, sa potom začnú túlať nervózne po revíri. Niektoré šelmy nemusia tohto roku vôbec zaľahnúť. Viaceré sú totiž vyhladované a nevypasené, keďže tohto roku bol nedostatok lesných plodov - malín, černíc, brusníc a čučoriedok, ktoré sú v letných a jesenných mesiacoch dôležitou a nenahraditeľnou zložkou ich potravy. Ak sa medveď počas leta a jesene dostatočne nevypasie a "nezaobalí sa" dostatočnou vrstvou tuku, jeho spánok bude plytký. Keď sa podvyživenému medveďovi počas zimného spánku minú naakumulované zásoby tuku, zobudí sa a musí opustiť brloh, aby si zohnal nejakú potravu, dodal Saniga.