Bratislava 2. septembra (TASR) - Jeseň je jedným z období, kedy je v Bratislave najviac voľne žijúcich mačiek. Ďalším je jar. Zvýšený výskyt súvisí s rozmnožovacím cyklom týchto zvieratiek. Tvrdí to organizácia Sloboda zvierat (SZ).
Riešením problému rozmnožovania voľne žijúcich mačiek je ich odchyt, prešetrenie zdravotného stavu a sterilizácia, povedala pre TASR vedúca útulku SZ na Poliankach Edita Gardonová. V roku 2006 v celej Bratislave sterilizovali 300 mačiek. V útulku je ich v súčasnosti 40. Ak mačka javí známky výchovy, ošetria ju a ponúknu na adopciu. Sloboda zvierat spolupracuje s občanmi a bratislavskými samosprávami.
Podľa bratislavskej mestskej polície je najviac voľne žijúcich mačiek na sídliskách. Martin Chudý zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR odporúča nechytať sa ich a zamedziť im prístup do detských pieskovísk, kde môžu vykonať potrebu. Bratislavský Regionálny úrad verejného zdravotníctva nemá v súčasnosti súvislosti s voľne žijúcimi mačkami nahlásenú epidémiu.
Mačky sú premnožené napríklad v niektorých lokalitách v Novom Meste, pretože ľudia ich kŕmia, uviedla hovorkyňa mestskej časti Valéria Reháčková. Nové Mesto po dohode s bratislavským magistrátom upozorňuje občanov, že ak kladú na verejné priestranstvo potraviny, znečisťujú ho a porušujú nariadenie o čistote a poriadku.
Nariadenie o čistote a poriadku majú aj ďalšie mestské časti. Majitelia objektov sú, podľa nariadenia mesta č.10/2002 o deratizácii, povinní odstrániť z nehnuteľnosti odpady, ktoré môžu byť potravou pre epidemiologicky závažné hlodavce a iné živočíchy.