SME

Vývoz slovenských šteniat znepokojuje ochranárov

Bratislava 3. októbra (TASR) - Zintenzívnenie nelegálneho dovozu šteniat, ktoré sú v mnohých prípadoch predčasne odobraté matke, z krajín strednej Európy ...

Bratislava 3. októbra (TASR) - Zintenzívnenie nelegálneho dovozu šteniat, ktoré sú v mnohých prípadoch predčasne odobraté matke, z krajín strednej Európy vrátane Slovenska znepokojil počas minulého týždňa predstaviteľov francúzskej Spoločnosti na ochranu zvierat (SPA). Podľa Mária Kerna z Prezídia Policajného zboru SR tento problém pretrváva už niekoľko rokov.

"Je to veľký problém, keďže neexistuje jednotný právny systém, ktorý by priamo polícii umožňoval kontrolu," povedal pre TASR. Ako poznamenal, najčastejším problémom pri týchto psoch je, že nie sú zaočkované alebo sú zaočkované iba fiktívne. "Polícia už v minulosti odhalila skupiny občanov Slovenska, Poľska, Bulharska a Talianska, ktorí rôznym spôsobom obchádzali predpisy a prelepovali známky o očkovaní a pod." Kern dodal, že jedným zo spôsobov, ktoré používajú pašeráci, je aj zlikvidovanie príslušnej dokumentácie po prevoze zvieraťa do cieľovej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Skupovanie psov prebieha po celom Slovensku. "Väčšinou ich pašeráci kupujú za pár korún od drobných chovateľov, ktorí sú radi, že si takto privyrobia," uviedol. Medzi najpreferovanejšie plemená patria malé rasy ako čivavy alebo francúzsky buldoček. "Je ťažké deklarovať to ako trestný čin," tvrdí Kern. Ak by mal byť čin klasifikovaný ako týranie zvierat, musel by sa nájsť medzi prevážanými psami aspoň jeden uhynutý. Väčšinou je možné takéto konanie postihovať ako trestný čin porušovania predpisov obehu tovarov v styku s cudzinou, zhrnul. Alebo ide o priestupok proti veterinárnym predpisom, dodal.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva SR Martina Kereková, colná správa zabezpečuje po vstupe do Európskej únie len jednu hranicu, a to tzv. východnú s Ukrajinou. Colný úrad v Čiernej nad Tisou prípady pašovania psov nezaznamenal. "Predaj psov zo SR do Francúzska, nie je pod colným dohľadom, lebo ide o obchodovanie v rámci EÚ," vysvetlila. Toto obchodovanie podlieha štatistickým hláseniam v systéme sledovania tovaru Intrastat. "Tento rok sa v rámci Intrastatu zaznamenali dva prípady, keď boli šteniatka zaslané do Francúzska v rámci obchodovania," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Roman Matejčík zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR pre TASR vysvetlil, že skoré odobratie šteňaťa od matky môže mať negatívny vplyv na zdravie a psychiku zvieraťa. "Zviera môže mať problémy, najmä ak nie je zvyknuté na príjem pevnej stravy a je zvyknuté ešte prijímať mliečnu," povedal. Mláďa môže utrpieť aj psychickú ujmu, keďže je odstavené od skúsenejšieho a dospelejšieho zvieraťa, ktoré by ho mohlo naučiť sa sociálne správať. Môže sa to podľa neho neskôr prejaviť napríklad agresivitou alebo bojazlivosťou. Pri zlej preprave môže byť tiež pes dehydrovaný alebo utrpieť energetický deficit, dodal.

"Dôvody budú pravdepodobne významného finančného charakteru," uviedol na margo obchádzania legislatívy pašerákmi Matejčík. Objasnil, že pokiaľ prebieha obchod legálnym spôsobom, prevádzkovateľ má výdavky na vyhradenie miesta na zhromožaďovanie zvierat s vysokými hygienickým štandardmi. Taktiež musí byť pri preprave zabezpečený klimatický komfort a sledovanie auta pomocou gps systému.

SkryťVypnúť reklamu

Problém pašovania zaregistrovala aj Sloboda zvierat (SZ). "Aby sme podobným prípadom zabránili, rozbehli sme projekt mikročipizácie spoločenských zvierat a každý pes, ktorý opustí útulok má mikročip, čím je jednoznačne identifikovateľný," uviedla pre TASR hovorkyňa SZ Romana Brinzíková. SZ preferuje zavedenie povinnej mikročipizácie spoločenských zvierat, pretože ju považuje za základný nastroj pri pátraní po stratených zvieratách a takisto v boji proti nelegálnej manipulácii s nimi.

Ako vysvetlil Matejčík, aby mohlo byť zviera vyvezené, musí mať povereným veterinárnym lekárom vystavený pas spoločenského zvieraťa, kde sa značí aj vakcinácia proti besnote a individuálne označenie. V prípade, ak je zviera vyvážané za komerčným účelom, musí ho sprevádzať aj zdravotný certifikát od veterinárneho inšpektora príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu