-------------------- K spravodajstvu: FOTO --------------------
Bratislava 3. októbra (ČTK) - Ministerstvo životného prostredia podporuje ďalší rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku. Na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti dodávok energie to dnes povedal štátny tajomník ministerstva Jaroslav Jaduš. Jadrová energia je podľa neho šetrnejšia k životnému prostrediu ako napríklad tepelné elektrárne, ktoré produkujú emisie skleníkových plynov.
Ministerstvo tak má opačný názor ako viaceré organizácie na ochranu životného prostredia, ktoré proti rozvoju jadrovej energetiky protestujú. "Som presvedčený, že budúcnosť jadrovej energetiky na Slovensku nie je ohrozená a aj z pohľadu vplyvov na životné prostredie bude vítaná," vyhlásil Jaduš. Ak krajina vyrieši otázku likvidácie vyhoreného jadrového paliva, stane sa jadrová energia bezproblémovým zdrojom, dodal.
Jadrová energetika je v súčasnosti dominantným spôsobom výroby elektriny v krajine. Vláda Roberta Fica počíta s jej ďalším rozvojom. Ministerstvo hospodárstva vo východiskách stratégie energetickej bezpečnosti do roku 2030 navrhuje zvážiť výstavbu nových jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Kecerovciach. Ďalší jadrový zdroj vyrastie v Mochovciach, kde Slovenské elektrárne chcú dostavať tretí a štvrtý blok atómovej elektrárne.
Slovensko zatiaľ pokrýva spotrebu elektriny z vlastných zdrojov, po odstavení viacerých elektrární sa však postupne pravdepodobne stane závislé na dovoze zo zahraničia. Krajina sa pri vstupe do Európskej únie zaviazala postupne vyradiť z prevádzky prvý a druhý blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Odstavujú sa tiež viaceré zastarané tepelné elektrárne, ktoré nespĺňajú parametre z hľadiska vplyvu na životné prostredie.
Podľa odhadu ministerstva hospodárstva bude musieť Slovensko do roku 2030 investovať do výroby elektriny okolo 464 miliárd korún. Okrem jadrových elektrární by sa na produkcii mali podieľať aj obnoviteľné zdroje energie, z ktorých najväčší potenciál má podľa Jaduša biomasa.
V minulom roku bol inštalovaný výkon elektrární na Slovensku 8157 megawattov a výroba dosiahla 31.227 gigawatthodín. Spotreba elektriny by mala podľa prepočtov ministerstva hospodárstva do roku 2030 vzrásť o 46 percent; naopak výkon by bez nových elektrární klesol o 56 percent.
leg fil