Bratislava 3. októbra (TASR) - Slovensko sa chce podieľať na prijatí jednostranného záväzku Európskej únie (EÚ) znížiť do roku 2020 emisie skleníkových plynov aspoň o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. Slovenská republika preto bude analyzovať potenciál zníženia emisií skleníkových plynov v sektoroch energetiky, dopravy, priemyselných procesov, bývania, pôdohospodárstva a lesného hospodárstva i nakladania s odpadmi.
Vyplýva to z Informácie o analýze záverov zasadnutia Európskej rady v Bruseli 8. a 9. marca 2007 v časti politika v oblasti zmeny klímy a energetiky, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Každý rezort zhodnotí potenciál a zadefinuje možné opatrenia vrátane nákladov na ich realizáciu podľa rôznych scenárov vývoja rastu HDP. Ministerstvo životného prostredia následne zabezpečí syntézu týchto čiastkových štúdií.
Na potrebu účinne riešiť problémy súvisiace so zmenou klímy a energetiky upozornila Európska rada v Bruseli 8. - 9. marca 2007. Európska rada vyzvala Európsku komisiu, aby začala problém analyzovať v spolupráci s členskými štátmi EÚ. Vypracované podklady slovenských rezortov budú slúžiť ako základ pre dialóg s EK.
Pri hodnotení potenciálu redukcie sa Slovensko zameria v oblasti energetiky na opatrenia v dodávkach a spotreby, podpore širšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie, nízko emisných (jadrových) zdrojov energie, zvyšovaní energetickej efektívnosti a na ďalšie opatrenia vyplývajúce z Energetického balíčka.
V oblasti dopravy sa treba sústrediť na trvalo udržateľnú mobilitu. Ide o modernizáciu a rozvoj dopravnej cestnej i železničnej infraštruktúry, zavedenie nástrojov podporujúcich rozvoj energeticky účinnejších a bezpečnejších dopravných systémov, podporu verejnej dopravy, vývoj a implementáciu integrovaných systémov dopravy, presun časti cestnej dopravy na železničnú, prípadne riečnu dopravu, zlepšenie organizácie a regulácie cestnej dopravy.
V sektore obyvateľstva a budov by sa mala znižovať spotreba fosílnych palív na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody i spotreba elektrickej energie.
V priemyselnej výrobe sa SR sústredí na vypracovanie a prijatie pravidiel pre podporu inovácií a zavádzania nových technológií a bude podporovať technológie a produkty s nižším negatívnym vplyvom na emisie skleníkových plynov.
V sektore krajiny a lesníctva ide o znižovanie odlesňovania a podporu projektov na zalesňovanie, opatrenia na obmedzenie nehospodárnej ťažby a spracovania dreva.