AKTUALIZOVANÉ 18:25

Fico: Maďarský prezident zneužil návštevu

Maďarský prezident László Sólyom podľa slovenskej vlády zneužil utorkovú súkromnú návštevu Komárna na politické ciele.

Maďarský prezident László Sólyom navštívil komárňanskú univerzitu.(Zdroj: ČTK)
Maďarský prezident László Sólyom podľa slovenskej vlády zneužil utorkovú súkromnú návštevu Komárna na politické ciele. Po dnešnom rokovaní kabinetu to vyhlásil premiér Robert Fico. Návšteva, počas ktorej sa Sólyom kriticky zmienil o parlamentnom uznesení o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, sa uskutočnila v čase zvýšeného napätia v slovensko-maďarských vzťahoch.

"Vláda Slovenskej republiky je vláda suverénnej krajiny. A jednoducho nemôžeme dovoliť, aby sa najvyšší predstavitelia iných krajín, a najmä z Maďarska, na juhu Slovenska správali, ako keby boli na severe Maďarska," povedal Fico na tlačovej konferencii.

VIDEO: Premiér sa ostro vyjadril k návšteve maďarského premiéra


Premiér zdôraznil, že Sólyom nie je prezidentom slovenských občanov. "Nebudeme tolerovať a nebudeme akceptovať, aby niekto prekračoval hranice a hrubým spôsobom zneužíval súkromné návštevy na kritiku slovenských orgánov vrátane najvyšších, ako je Národná rada Slovenskej republiky," dodal. Zároveň však tvrdil, že má záujem o dobré vzťahy s Maďarskom a je pripravený sa kedykoľvek stretnúť s premiérom Ferencom Gyurcsányom.

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš povedal, že vláda bude protestovať proti návšteve aj diplomatickou cestou. Na dnes šéf diplomacie predvolal na ministerstvo maďarského veľvyslanca na Slovensku Antala Heizera, kde mu bude slovenská strana tlmočiť protest. Sólyom sa podľa Kubiša správal na Slovensku "v rozpore s diplomatickou praxou". "Podobné konanie z nášho chápania nemôže neškodiť vzájomným vzťahom," poznamenal.

VIDEO: Kubiš si predvolal maďarského veľvyslanca

Premiér tiež obvinil opozičnú Stranu maďarskej koalície, že za súčasnými vzťahmi Slovenska s Maďarskom, stojí "agresívna a útočná politika" nového vedenia stany.

Prezident: Návšteva maďarského prezidenta nebola súkromná

Prezident SR Ivan Gašparovič je presvedčený, že utorňajšia návšteva prezidenta Maďarskej republiky Lászlóa Sólyoma v Komárne nemala charakter súkromnej návštevy. Maďarská hlava štátu navštívila oficiálne inštitúcie Slovenskej republiky a vyjadrovala sa k témam, ktoré presahujú hranice maďarských vnútropolitických otázok.

Takéto jednostranné aktivity maďarského prezidenta výrazne zasahujúce do vnútornej politiky zvrchovanej Slovenskej republiky neprispievajú k zlepšovaniu bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou.

Prezident SR Ivan Gašparovič by skôr privítal, keby jeho maďarský partner László Sólyom navštívil Slovenskú republiku oficiálne na takej úrovni, aká prináleží návšteve hlavy susedného štátu.

Slovenská diplomacia protestuje proti obsahu súkromnej návštevy Sólyoma

Protest proti zneužitiu utorňajšej súkromnej návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne na politické ciele dnes tlmočilo Ministerstvo zahraničných vecí SR maďarskému veľvyslancovi v Bratislave Antalovi Heizerovi.

Maďarský veľvyslanec protest odmietol komentovať s tým, že najprv musí informovať Budapešť. "Dajte mi možnosť informovať najprv Budapešť," povedal po stretnutí pre novinárov.

Slota kritizoval návštevu Sólyoma, chce protestnú nótu

Predsedovi SNS Jánovi Slotovi je konanie jeho koaličných partnerov, ktorí kritizovali utorkovú súkromnú návštevu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, "veľmi sympatické."

"(SNS) sa jednoznačne a tvrdo ohradzuje proti jednostrannému zasahovaniu do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky prezidentom Maďarskej republiky Lászlóm Sólyomom," uviedol Slota vo vyhlásení, ktoré poslal tlačový odbor strany. Kubiš by mal podľa neho poslať nótu kancelárii prezidenta Sólyoma a tamojšiemu ministerstvu zahraničných vecí.

Slota uviedol, že vyhlásenia eurosocialistov o negatívnom vplyve na slovensko-maďarské vzťahy sa nezakladajú na pravde. Podľa Slotu sú to naopak maďarskí politici, ktorí cielene zhoršujú slovensko-maďarské vzťahy.

Csáky: Fico nechápe, o čom sú európske pomery v 21. storočí

Stanovisko vlády k utorkovej návšteve maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma považuje predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky za veľmi smutný dôkaz toho, že premiér a niektorí iní členovia vlády si neuvedomujú, o čom je Európska únia a demokratický európsky priestor.

"O tri mesiace vstúpime do schengenského priestoru, nebudeme mať na hraniciach ani pohraničnú stráž, čo znamená, že sa zvýši úroveň slobody každého občana. Predpokladať obmedzenia takého charakteru, ako dnes naznačil premiér Robert Fico, je nemiestne a totálne nepochopenie európskych pomerov 21. storočia, povedal Csáky pre agentúru SITA. Podľa predsedu SMK bola návšteva maďarskej hlavy štátu v Komárne štandardná.

Napätie prehĺbili dekréty

Maďarský prezident v posledných troch mesiacoch súkromne navštívil dvakrát juh Slovenska, kde žije polmiliónová maďarská menšina. V auguste sa v Diakovciach zúčastnil na oslavách sviatku maďarského patróna svätého Štefana. V utorok potom v Komárne odhalil sochu uhorskému kráľovi Ondrejovi II. a rokoval s lídrom opozičnej SMK Pálom Csákym. Ani v jednom prípade sa Sólyom nestretol so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Diplomatické napätie medzi Slovenskom a Maďarskom sa prehĺbilo po nedávnom vyhlásení slovenského parlamentu o nemennosti povojnových dekrétov. Dekréty prezidenta Edvarda Beneša pripravili o majetky a občianske práva príslušníkov nemeckej a maďarskej menšiny v bývalom Československu. Parlament prijal vyhlásenie na návrh SNS po tom, čo SMK navrhovala odškodniť obete dekrétov. Spory medzi krajinami sa však začali objavovať už od minulého roku, keď sa SNS dostala do vlády.

Viacerí maďarskí politici po prijatí uznesenia v parlamente odriekli návštevu Slovenska. Sólyom v Komárne vyhlásil, že by postupoval rovnako, keby mal dohodnuté stretnutie s niektorým zo slovenských ústavných činiteľov.

Podľa politológa Fico zvyšovaním napätia odvádza pozornosť

Dnešnými vyjadreniami na adresu maďarského prezidenta chce podľa politológa Lászlóa Öllösa premiér Robert Fico zvyšovať napätie a odvádzať pozornosť. Öllös to dnes povedal pre agentúru SITA.

Fico dnes pred novinármi vyhlásil, že "vláda SR je vládou suverénnej krajiny a jednoducho nemôžeme dovoliť, aby sem chodili najvyšší predstavitelia iných krajín, najmä z Maďarska, a aby sa na juhu Slovenska správali tak, ako keby boli na severe Maďarska," s tým, že maďarský prezident nie je prezidentom občanov SR, ktorí žijú na juhu Slovenska. Premiér očakáva, že sa použijú štandardné protokolárne a diplomatické nástroje, aby "prezident Maďarskej republiky bol vykázaný do priestoru, do ktorého patrí pokiaľ ide o súkromné či oficiálne návštevy Slovenska."

"Najmä to slovo "vykázanie" obsahuje jednoznačné posolstvo. Fico ním chce maximálne zvyšovať napätie, ktoré je už aj tak dosť silné," povedal pre SITA Öllös s tým, že tak, ako keď európski socialisti po prvý raz pozastavili členstvo Smeru-SD, reaguje Fico veľmi nervózne a zvaľuje vinu na každého okolo seba, osobitne na Maďarov. "Snaží sa odviesť pozornosť od podstaty veci, ktorou je účasť SNS vo vláde," dodal Öllös.

Maďarský prezident Sólyom podľa Öllösa svojimi súkromnými cestami na Slovensko plní svoje záväzky, ktoré si dal vo vzťahu k Maďarom žijúcim za hranicami a súčasne vysiela signál nespokojnosti s ich postavením. Politológ však pripúšťa, že podobné akty hlavy maďarského štátu môžu záujmy maďarskej menšiny u nás aj poškodiť. "To sa však ukáže neskôr," dodal Öllös. Na súčasnom slovensko-maďarskom napätí sa podľa Öllösa v najbližšom čase zrejme nič nezmení, lebo vládnej koalícii tento stav vyhovuje. "Koalícia ním môže prekryť problémové témy, ako je napríklad problematika druhého piliera dôchodkového zabezpečenia," povedal Öllös. Súčasný stav a príčiny, ktoré napätie spôsobili, podľa neho po desiatich rokoch zjednotili maďarskú inteligenciu.

Udalosti, ktoré v minulých týždňoch mohli prispieť k zvýšenému napätiu v slovensko-maďarských vzťahoch:

4. augusta - Predseda opozičnej Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky vyhlásil pre maďarský denník Magyar Nemzet, že v septembri chce predložiť do parlamentu návrh na odškodnenie obetí takzvaných Benešových dekrétov. Slovenské vládne strany tento návrh ostro odmietli.

7. septembra - SMK navrhla vyhlásenie, v ktorom by mali parlamenty Slovenska a Maďarska vyjadriť poľutovanie nad vzájomnými historickými krivdami. Vládne slovenské strany však túto iniciatívu spochybnili.

20. septembra - Národná rada schválila uznesenie o nemennosti povojnových dokumentov (takzvaných Benešových dekrétov) na návrh poslancov vládnej Slovenskej národnej strany (SNS). Uznesenie, ktoré podporili aj opoziční poslanci s výnimkou SMK, vyvolalo odmietavé reakcie maďarských politikov.

21. septembra - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány povedal telefonicky svojmu slovenskému kolegovi Robertovi Ficovi, že dokument o dekrétoch protirečí princípom EÚ a dobrého susedstva a je pre Maďarsko veľkým sklamaním. Fico oponoval, že Benešove dekréty sú pre slovenskú vládu nedotknuteľné a nezmeniteľné.

23. septembra - V rozhovore pre ČTK predseda SNS Ján Slota okrem iného vyhlásil, že Maďari vytvárajú napätie v strednej Európe, prirovnal postup maďarských fašistov pri zabraní juhu Slovenska v roku 1938 k zločinom nemeckých nacistov v Česku a vyslovil súhlas s povojnovým odsunom sudetských Nemcov z českého pohraničia. SMK v reakcii na to druhý deň obvinila Slotu z kazenia dobrého mena Slovenska v celom demokratickom svete.

24. septembra - Slota označil v televízii TA3 predsedu SMK Csákyho ako "zvratok" a "zhnité lajno".

26. september - Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová zrušila plánovanú návštevu Slovenska; SMK oznámila, že zažaluje Slotu za vulgárne výroky.

27. septembra - Premiér Fico vyhlásil, že hanlivé výroky predsedu SNS na adresu šéfa SMK neboli vhodné. Predseda vlády však súčasne dodal, že Slotu vyprovokoval k urážlivým slovám Csáky svojím ohováraním Slovenska v zahraničí. SMK sa voči Ficovým vyjadreniam ohradila.

2. októbra - Slovenská národná strana (SNS) si zaplatila v novinách inzerát, v ktorom uverejnila Csákyho list poslancovi európskeho parlamentu Jean-Marie Cavadovi. Csáky v liste píše o "alarmujúcom vývoji" politickej situácie na Slovensku a SNS označil za extrémnu, xenofóbnu a rasistickú stranu.

- Fico sa ohradil proti návrhu, že sa jeho Smer-sociálna demokracia ešte nemá vrátiť do Strany európskych socialistov (PES). PES vlani pozastavili členstvo Smeru-SD pre koalíciu so SNS.

- Maďarský prezident László Sólyom sa počas súkromnej návštevy v Komárne kriticky zmienil o parlamentnom uznesení o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov.

3. októbra - Fico vyhlásil, že Sólyom zneužil utorkovú súkromnú návštevu Komárna na politické ciele. Slovensko protestovalo proti návšteve aj oficiálnou diplomatickou cestou.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 615
 2. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 8 066
 3. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 947
 4. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 862
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 561
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 358
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 111
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 076
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 072
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 056

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola vypovedať aj Zuzana Hlávková.

Neprehliadnite tiež

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Inštitút zamestnanosti chce v škôlkach miesto pre všetky deti od štyroch rokov

Inštitút tvrdí, že nedostupnosť škôlok pre deti môže ohroziť ich sociálne zručnosti na základných školách a znížiť šance rodičov zamestnať sa.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.

Ministerstvo školstva a ZMOS pripravia spoločné memorandum

Spoločný dokument upraví vzťah ministerstva školstva a ZMOS-u pre oblasť školstva.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop