Mesto Bardejov získa od ministerstva obrany (MO) bezodplatným prevodom Dukelské kasárne v hodnote 55 miliónov korún. Vyplýva to z návrhu na vyslovenie súhlasu s bezodplatným prevodom vlastníctva majetku štátu v správe MO, s ktorým dnes súhlasila vláda.
Bardejov dá pravdepodobne na mieste kasární postaviť novú polyfunkčnú budovu, povedal ČTK Miloš Mikula z mestského úradu.
Kabinet zároveň zaviazal ministra obrany Františka Kašického, aby zmluvne zabezpečil to, že Bardejov použije predmetnú nehnuteľnosť iba na účely vo verejnom záujme.
Objekt, ktorý šéf rezortu obrany vyhlásil za prebytočný majetok, pozostáva z 37 stavieb a siedmich pozemkov v celkovej výmere 6700 metrov štvorcových.
Predmetom prevodu je aj príslušenstvo k stavbám a vonkajšie úpravy, ako je tribúna, studňa či ihrisko. Objekt Dukelských kasární bol pôvodne ponúkaný štátnym rozpočtovým organizáciám a štátnym príspevkovým organizáciám, ktoré však o majetok neprejavili záujem. Na základe toho bol objekt ponúknutý mestu Bardejov, na ktorého území sa majetok nachádza. S jeho prevodom súhlasilo mestské zastupiteľstvo uznesením dňa 7. februára 2006.
Bardejovské kasárne sa nachádzajú v centre mesta, podľa Mikulu je to však mimo historického jadra, ktoré je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. "Predstava mesta je, že by celý tento priestor mal slúžiť na verejnoprospešný účel," povedal vedúci finančného oddelenia Mikula. Na tomto mieste by tak mali podľa neho vyrásť obytné priestory, spoločenské sály a obchody.
"Zabezpečoval by to finančne investíciami nejaký externý investor. Pravdepodobne by došlo k zbúraniu tých objektov, ktoré tam sú, a všetko by sa stavalo nanovo vrátane infraštruktúry a prístupových ciest," dodal Mikula. Záujem o investíciu už podľa neho prejavili niekoľkí domáci aj zahraniční investori. Mesto však chce po dnešnom rozhodnutí vlády ešte spustiť prieskum verejnej mienky, v ktorom by sa k ďalšiemu využitiu vojenských priestorov mohli vyjadriť aj občania.
Armáda pri podobných prevodoch nepotrebných nehnuteľností ponúka majetok najprv štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám. Ak ich odmietli, prišli na rad obce, mestá a samosprávne kraje. V prípade, že by sa nehnuteľností ministerstvo nezbavilo, vznikli by mu totiž ďalšie náklady na ich údržbu.
Podobným spôsobom získala tento rok bývalé kasárne aj Rimavská Sobota. Mesto objekt prenajalo kórejskej spoločnosti Sewon, ktorá vyrába káblové zväzky a komponenty pre automobilový priemysel. V regióne s vysokou nezamestnanosťou plánovala firma vytvoriť asi 1200 pracovných miest a investovať vyše milióna eur (necelých 34 miliónov korún).
Autor: zh

Beata
Balogová
