BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Októbrová schôdza Národnej rady SR bude podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku dlhá a náročná, lebo jej program obsahuje množstvo návrhov, vrátane takých, ktoré vyvolajú obsiahlu diskusiu. Paška to povedal pre médiá po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia.
Program 14. schôdze, ktorá sa začne v utorok 16. októbra, obsahuje podľa Pašku viacero náročných návrhov zákonov v prvom i druhom čítaní, správ a medzinárodných zmlúv. Náročnosť programu, ktorý obsahuje 77 bodov, podčiarkuje podľa Pašku aj skutočnosť, že niektoré návrhy zákonov budú vyvolávať obsiahlu diskusiu. Medzi ne patrí aj návrh o zásluhách Andreja Hlinku, ktorý podľa informácií z parlamentných strán čakajú v druhom čítaní úpravy a v treťom nejednotná podpora, i druhé čítanie vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení či zákonov z oblasti zdravotníctva. Spomedzi vládnych návrhov v prvom čítaní sa očakáva diskusia o návrhu o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá či o novej úprave poplatku za verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Súčasťou programu 14. parlamentnej schôdze je aj skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu novely Obchodného zákonníka. Paška považuje za dôležitý aj bod, v ktorom by mala Národná rada prijať vyhlásenie k stému výročiu tragédie v Černovej, pričom informoval o úsilí dosiahnuť kompromisný spoločný návrh textu ešte pred začiatkom schôdze.
Návrh novely rokovacieho poriadku NR SR poslancov SDKÚ-DS, v ktorom navrhujú okrem iného
obmedziť predsedovi vlády čas na odpoveď počas parlamentných hodín otázok Paška rešpektuje, považuje to však za zbytočnú politiku. "Rok sa snažím pritiahnuť aj predstaviteľov opozície pre prácu v komisii pre ústavu a rokovací poriadok. Namiesto spolupráce to však opozícia odmieta a prichádza s individuálnymi návrhmi, ktoré nemajú nádej na úspech, lebo nemôžu získať s výnimkou pozornosti médií za žiadnych okolností väčšinu v pléne," povedal Paška. Podľa poslanca SDKÚ-DS a jedného zo spoluautorov návrhu Petra Miššíka komisia nemá zákonodarnú iniciatívu a dodnes nepredložila žiadnu novely ani ústavy ani rokovacieho poriadku. "My sme za taký krátky čas urobili dve novely," povedal na dnešnej tlačovej besede Miššík.