Vláda dnes súhlasila s návrhom ministerstva školstva na určenie maximálnej výšky ročného školného, ktoré môžu vysoké školy vyberať za jednotlivé študijné odbory od externých študentov.
V rámci určených limitov budú verejné vysoké školy prijímať uchádzačov o štúdium na bezplatné študijné programy uskutočňované externou formou štúdia.
Pri určení limitov súm sa zohľadňuje počet študentov, kvalita, ekonomická náročnosť uskutočňovaných študijných programov a uplatniteľnosť absolventov v praxi. Verejná vysoká škola v rámci určenej sumy do 31. októbra rozhodne, ktoré ňou poskytované študijné programy v externej forme štúdia zabezpečí bezplatne a na koľkých študentov tak, že pri určení počtu sa zohľadní ekonomická náročnosť štúdia.
Najviac od študentov vyberie Univerzita Komenského
Najvyšší limit má Univerzita Komenského v Bratislave 40 873 000 Sk, najmenší Univerzita Jánosa Selyeho v Komárne 1 091 000 korún. "Pre Komárňanskú univerzitu platí to, čo pre ostatné vysoké školy, keďže ešte nevyvíja činnosť štyri roky, koeficient uplatnenia absolventov v praxi sme u nej nebrali do úvahy.
Na konferencii rektorov táto univerzita nevzniesla námietku. Takže si myslím, že je to čisté a záleží na každej univerzite, ako sa s tým vysporiada," zdôvodnil pred novinármi stanovenie limitov minister školstva Ján Mikolaj.
ZMOS: Neštátne školstvo by malo získať peniaze z dane z príjmov
V budúcom roku by už obciam a samosprávnym krajom nemali chýbať peniaze na prevádzku neštátnych základných umeleckých škôl či centier voľného času. Samosprávy by mali dostať do rozpočtov väčší balík z verejných financií, povedali dnes zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Potrebné peniaze očakávajú zástupcovia samospráv z výnosov takzvanej milionárskej dane, ktorú vlani presadila vláda."Z výnosu takzvanej milionárskej dane by sme mohli zvládnuť financovanie neštátnych školských zariadení," povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Do balíka verejných financií by totiž vďaka nej mala pribudnúť viac než miliarda korún, poznamenal o odhade ministerstva financií Turčány. Z vybraných peňazí by obce a mestá podľa neho mali získať na neštátne školstvo viac než 620 miliónov korún.
Neštátne ZUŠ a ďalšie školské zariadenia sa vlani a začiatkom tohto roka stali predmetom sporu medzi ministerstvom školstva a predstaviteľmi samospráv. Ministerstvo totiž presadilo, aby súkromné a cirkevné zariadenia financovala samospráva, na novú povinnosť však nemala získať žiadne dodatočné peniaze.
Napokon vláda schválila pre obce, mestá a samosprávne kraje dve dotácie v celkovej hodnote takmer 800 miliónov korún.
Opozícia napadla presun neštátneho školstva
Medzičasom však opoziční poslanci napadli presun neštátneho školstva pod právomoci samospráv na Ústavnom súde. Ten ešte o prípade podľa dostupných informácií nerozhodol.
Problematika sa nevzťahovala na bežné základné a stredné školy. Tie síce taktiež spravujú samosprávy, peniaze na školy však dostávajú z rozpočtu ministerstva školstva.
Takzvanú milionársku daň vláda presadila vlani. Nezmenila sa síce jednotná sadzba dane, ktorá ostala na úrovni 19 percent, osoby s vyšším príjmom si však už nemôžu uplatniť odpočítateľnú položku. Svoj skutočný príjem tak neznižujú, a preto platia daň z vyššej sumy, než v minulosti.
Autor: zh

Beata
Balogová
