Návrh ministerstva obrany musí schváliť ešte vláda a parlament. Podľa Kašického sa tak aj formálne ukončí slovenská misia v Iraku. O odchode vojakov totiž vlani na jeseň rozhodla iba vláda a predchádzajúci súhlas parlamentu s vyslaním vojakov naďalej platil. Takýto postup vtedy kritizoval bývalý minister obrany Juraj Liška z opozičnej SDKÚ-DS, ktorý to označil za zastierací manéver a populizmus.
Po februárovom odsune jednotky ostalo v Iraku 11 slovenských vojakov, ktorí sa podieľali na výcviku Iračanov a pôsobili v koaličných štáboch. V apríli z krajiny odišli piati dôstojníci z výcvikovej misie NATO, ďalších štyroch vojakov z vedenia operácie stiahlo ministerstvo v júli. "Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu, ktorá tam je a vzhľadom k tomu, že tam máme iba dvoch príslušníkov, sme sa rozhodli ich stiahnuť z Iraku a tým pádom aj formálne ukončiť túto misiu," povedal Kašický.
Slovenskí vojaci slúžili Iraku od leta 2003, ich hlavnou úlohou bolo odmínovanie a ničenie nevybuchnutej munície. Neskôr sa ich mandát rozšíril aj o možnosť výcviku irackých síl. Slovensko v Iraku stratilo celkovo štyroch vojakov.
Stiahnutie vojakov prisľúbila vláda Roberta Fica v programom vyhlásení. Premiér už skôr nasadenie slovenských vojakov v Iraku kritizoval a za nesprávny označoval aj americký vojenský zásah proti režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna.