Zásadne však nesúhlasí s plánovanou redukciou stavebných úradov. Podľa predstaviteľov ZMOS-u sa proces výstavby v posledných rokoch urýchlil a zefektívnil, a preto by si mestá mali ponechať kompetencie v tejto oblasti.
"Reforma verejnej správy priniesla mestám a obciam balík kompetencií. Ak si štát chce vziať kompetenciu stavebného konania, nech si vezme späť aj kompetencie zriaďovateľov základných škôl," vyjadril sa dnes na stretnutí s novinármi po rokovaní Predsedníctva a Rady ZMOS-u predseda združenia Michal Sýkora.
Okrem tejto témy bolo predmetom rokovania Predsedníctva a Rady ZMOS-u v utorok a dnes aj množstvo iných tém. So splnomocnenkyňou vlády pre rómske komunity Aninou Botošovou sa zhodli na tom, že problémy s neplatičmi predstavujú len pomyselný vrchol ľadovca. Podľa ZMOS sa na Slovensku dlhodobo nezvláda problematika Rómov. "Je zbytočné teraz hľadať vinníkov, ale treba začať niečo robiť," tvrdí Sýkora. ZMOS bude napríklad žiadať novelu zákona o trvalom pobyte. Podľa Sýkoru sa problém neplatičov nemôže riešiť exportom do iných obcí, ale samospráva sa sama musí vysporiadať s touto otázkou a vytvoriť vhodné podmienky pre život všetkých svojich obyvateľov.
S ministrom školstva SR Jánom Mikolajom rokoval ZMOS najmä o zachovaní existujúceho rozsahu kompetencií a spôsobu financovania škôl prostredníctvom normatívov. Združenie navrhlo posilniť postavenie zriaďovateľov škôl a doriešenie financovania neštátnych základných umeleckých škôl.
V súvislosti s eurofondami podpredseda vlády Dušan Čaplovič podporil účasť zástupcov ZMOS-u a samosprávy v monitorovacích výboroch a v celom systéme riadenia eurofondov. Dskutovali aj o tom, ako možno dosiahnuť čo najvyššie čerpanie prostriedkov z eurofondov.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová prisľúbila predstaviteľom ZMOS spoluprácu pri príprave noviel a zákonov v sociálnej oblasti, aby boli efektívne a zohľadňovali potreby občanov. Rada ZMOS predložila ministerke požiadavku, aby kompetencie v oblasti pomoci v hmotnej núdzi neboli presunuté na mestá a obce, tak ako to ministerstvo plánovalo na rok 2009.
Guvernéra a viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) ZMOS ubezpečil, že mestá a obce hladko zvládnu prechod na euro. Mestá a obce k tejto problematike vypracujú metodiku a vydajú metodickú príručku.
K návrhu štátneho rozpočtu ani ku kolektívnej zmluve na rok 2008 ZMOS výhrady nemal. Štátnemu tajomníkovi ministerstva financií Františkovi Palkovi však predstavitelia ZMOS-u vyjadrili nesúhlas s poslaneckou novelou, podľa ktorej by mládež do 15 rokov a dôchodcovia nemuseli platiť za odpad. Podľa nich by štát mal využívať iné páky sociálnej pomoci.