Staré Hory 14. apríla (TASR) - Piatkový vpád veľmi chladného vzduchu na Slovensko a súvislá snehová prikrývka v lokalitách Veľkej Fatry a Starohorských vrchov zapríčinili, že mnoho sťahovavých operencov má v týchto dňoch problém pozháňať si potravu. A tak červienky, vrchárky, trasochvosty, kolibkáriky, žltochvosty, ale aj penice a ďalšie vtáky sa sťahujú z lesov vo vyšších polohách k ľudským obydliam. Tam, aj keď sú vo väčšom množstve, pri vyhriatych domoch a pri cestách majú predsa len väčšiu možnosť pozháňať si potravu.
Ako pre TASR dnes ďalej uviedol pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga, ak by takéto počasie potrvalo ešte niekoľko dní, pomerne veľa jedincov týchto takmer výlučne hmyzožravých vtáčikov zahynie od zimy a pre nedostatok potravy. Neodporúča sa tieto vtáčiky, ktoré strácajú plachosť a prilietajú aj do blízkosti ľudí, kŕmiť chlebom či zvyškami jedál. Takáto potrava nie je pre ne vhodná, a ak ju pre hlad aj skonzumujú, spôsobí im zažívacie ťažkosti. Je len na prírode, ako dlho "sa bude s chladom a vtáčikmi zahrávať".
Odborníci, ako zdôraznil Saniga, veria, že to nepotrvá dlho, a že väčšina operencov nočný chlad, ako aj nie príliš prívetivé počasie cez deň a s tým spojený nedostatok potravy, predsa len prežije.