BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - SNS vyzve ministerstvo vnútra na štandardizáciu pri registrácii iredentistických združení. Podľa predsedu poslaneckého klubu strany Rafaela Rafaja tak reaguje na pokusy nielen o registráciu a legitimizáciu iredentistických spolkov alebo združení. Povedal to na dnešnej tlačovej besede SNS.
SNS pri tom podľa Rafaja vychádza z konkrétneho pokusu zneužiť registračný proces Zväzom občianskych združení horného vidieka, ktorý v maďarskej mutácii používa pojem Felvidék. "Ak by MV registrovalo združenie s takýmto názvom, mohlo by dôjsť k legitimizácii iredentistických organizácií zo strany štátu a teda k ich štandardizácii a následne potvrdeniu ich obsahu, ktorý by pravdepodobne nemusel byť zlučiteľný s ústavou v oblasti integrity územia," povedal Rafaj. V podobných snahách vidí koordinované úsilie o dezintegračné pôsobenie v slovenskej spoločnosti, pričom ako súčasť tohto úsilia označil aj návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma "na pozvanie akéhosi utajeného občianskeho združenia." SNS nateraz nezaznamenala zaregistrovanie podobnej organizácie, počas prítomnosti SMK vo vláde sa tak však stalo, dodal Rafaj.
Samotný spôsob Sólyomových návštev, keď prekračuje slovenské hranice ako súkromná osoba, označil Rafaj za neštandardný. "Platia tu isté regule aj v rámci ochrany ústavných činiteľov," povedal. Za ďalší prvok neštandardnosti považuje, že Sólyoma pozývajú na návštevu súkromné osoby alebo občianske združenia bez toho, aby koordinovali postup s reprezentatívnymi orgánmi SR a nie je vôľa na stretnutie s partnerom - prezidentom Ivanom Gašparovičom. "Otázka teda znie, kto má záujem na tom, aby vzťahy aj cez takúto líniu neboli na štandardnej úrovni. Slovenské orgány určite nie," povedal Rafaj s tým, že ak sa na druhej strane v diplomacii prekročí určitá hranica únosnosti, je logické, ak orgány materskej krajiny, v tomto prípade SR, využijú všetky možnosti, ktoré im diplomatický protokol ponúka. "Preto oprávnene vyjadrili znepokojenie a zaslali nótu," dodal Rafaj. Pozvánky, ktoré Sólyomovi adresuje predseda SMK Pál Csáky, podľa Rafaja potvrdzujú, že SMK má eminentnú snahu vyhrocovať slovensko-maďarské vzťahy. "Ak to niekto robí opakovane, je to jednoznačne provokácia," dodal Rafaj.
Na margo výrokov predsedu SNS Jána Slotu, ktoré sa stali prekážkou pre obnovenie členstva Smeru-SD v Strane európskych socialistov (PES) Rafaj zopakoval, že si nemyslí, že výroky predstaviteľa politickej strany na adresu predstaviteľa inej politickej strany by mali byť kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o členstve Smeru-SD v PES. "Samotní socialisti by dehonestovali svoju organizáciu, keby militantne trvali na takýchto smiešnych detailoch, skôr je namieste otázka, do akej miery vedia európski socialisti objektívne posudzovať jednotlivé partnerské strany z pohľadu ich národnej príslušnosti," povedal Rafaj, poukazujúc na zásadnú zmenu vedenia PES bezprostredne po návšteve predsedu maďarských socialistov v Bruseli. Rafaj informoval, že SNS vyslala k európskym socialistom signál podobný tomu z októbra minulého roka, keď Smeru-SD pozastavili členstvo, v ktorom sú obsiahnuté postoje SNS.