Bratislava 5. októbra (TASR) - Zrušením Benešových dekrétov so všetkými ich dôsledkami sa demontuje na Slovensku komunizmus a otvorí sa cesta k slobodnému duchovnému, hospodárskemu a politickému rozvoju. Myslia si to predstavitelia Slovenskej ľudovej strany (SĽS).
Podľa výkonného predsedu SĽS Jozefa Sásika sú Benešove dekréty retroaktívne a zločinecké právne normy. "Dekréty nie sú dielom Edvarda Beneša, sú pod nimi podpísaní ďalší gauneri - Jozef Lettrich, generál Ludvík Svoboda, Vladimír Clementis, Klement Gottwald a ďalší komunisti," povedal dnes pre TASR Sásik. Podľa neho Benešove dekréty legitimizovali zánik legálne vzniknutej Slovenskej republiky a nástup totalitnej diktatúry. "Trestne stíhaní by mali byť tí, čo na nich trvajú," zdôraznil.
Výkonný predseda SĽS ocenil, že Brusel kritizuje dnešné politické vedenie SR. "Sme rozčarovaní, že Národná rada SR také niečo spravila, aj keď sa nečudujem socialistom, ktorí tam sú. Ak niekto uznáva retroaktivitu, tak podľa mňa nie je normálny," uviedol.
Sásik je aj proti prijatiu pripravovaného zákona o zásluhách Andreja Hlinku pre slovenský národ. "Zákon je zbytočný, lebo platí zákon číslo 83 z 24. apríla roku 1939. Je to zneváženie zásluh Andreja Hlinku socialistami v dnešnej Národnej rade," zhodnotil.
Zákon o nedotknuteľnosti denacifikačných dokumentov schválil parlament 20. septembra hlasmi poslancov všetkých parlamentných strán s výnimkou SMK. Dva dni predtým parlament posunul návrh zákon o zásluhách Andreja Hlinku do druhého čítania.
SĽS sa hlási k rovnomennej politickej strane, ktorú založil v roku 1905 Andrej Hlinka. Na jej kandidátke v posledných parlamentných voľbách kandidoval aj Marián Kotleba, líder zrušenej politickej strany Slovenská pospolitosť.