"Žiaci idú ráno do tried, potom vyhlásime poplach a všetci sa musia do istého času zhromaždiť na dvore školy," povedala ČTK riaditeľka jednej z bratislavských základných škôl Zuzana Salíniová. Na dvore potom vyhlásia program a cieľ a celá škola sa peši vyberie do blízkeho okolia. Na mieste cvičenia sú pre deti pripravené stanovištia, kde si žiaci prakticky vyskúšajú podávanie prvej pomoci či prácu s mapou.
"Máme pravidelný program, ideme na blízky kopec za mestom alebo na dopravné ihrisko," uviedla riaditeľka základnej školy v Košiciach Milena Kačmarčíková. Do cieľa sa deti s učiteľmi musia dostať peši, podľa osnov cvičenia musí totiž v programe byť minimálne polhodinová chôdza. Deti sa podľa Kačmarčíkovej na výlet tešia. Neminie ich ani precvičovanie biologického či chemického poplachu.
Turistika však už menej teší žiakov stredných škôl. "Chodenie ich už nebaví, cvičenia pozostávajú z praktických ukážok priamo na škole," uviedla Katarína Kukoľová z gymnázia v Prešove. Do školy si pozývajú hasičov, príslušníkov armády či členov Červeného kríža. Praktické ukážky podľa Kukoľovej žiakov zaujímajú najviac.
Na základných školách sa účelové cvičenie okrem pohybu v teréne skladá aj z teoretickej prípravy. Tú absolvujú deti so svojimi učiteľmi deň pred cvičením. Príprava musí trvať päť vyučovacích hodín. Žiakom na účelové cvičenie každoročne vyčlenia štyri vyučovacie dni.
Na základných školách deti absolvujú účelové cvičenie každoročne dvakrát, na stredných školách raz do roka. Do skončenia strednej školy tak každý žiak prejde cvičením zvyčajne 22-krát.
Igor Holéczy fil pto